Sürtünme karıştırma kaynaklı farklı Al-alaşımı (AA6061-AA7075) bağlantıların içyapı ve mekanik karakterizasyonu
Microstructural and mechanical characterization of friction stir welded dissimilar AA6061-AA7075 Al alloys joints
  1. Tez No: 287559
  2. Yazar: KADER METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜREL ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, AA6061 ve AA7075 alüminyum alaşımı levhaların sürtünme karıştırma kaynak yöntemi ile alın kaynağı edilebilirliği ve kaynak parametrelerinin mekanik özelliklere etkisi incelenmiştir.Bunun için öncelikle devir sayısı 1750-2000-2250 dev/dak, her devirde ilerleme hızı 30-60-100 mm/dak, levha konumları AA6061/AA7075 ve AA7075/6061 şeklinde sürtünme karıştırma kaynağı yapılmıştır. Ardından da kaynaklı birleştirmelerin mikroyapı özellikleri incelenmiş, mikrosertlik ölçümleri ve oda sıcaklığında çekme testleri yapılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, AA6061/AA7075 ve AA7075/6061 konumları şeklinde birleştirilen levhaların aynı devir sayısı ve ilerleme hızlarında farklı mekanik ve mikroyapı özellikler gösterdikleri belirlenmiştir. Buna ilaveten, AA6061 ve AA7075 alaşımlarının sürtünme karıştırma kaynak yöntemi ile birleştirilmelerinde uygun devir sayısı ve ilerleme hızı ile birlikte farklı özellikteki levhaların yerleşim şekline göre kaynak kalitesini arttırmanın mümkün olduğu da gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the extent to which aluminium alloy plates of AA6061 and AA7075 can be joined in butt position by using the friction stir welding method and the effects of various welding parameters on the mechanical properties of the joints have been examined.For this purpose, firstly the plates were joined at the positions of AA6061/AA7075 and AA7075/6061 with a series of rotation speeds of 1750-2000-2250 revolutions per minute (rpm) and a series of welding speeds of 30-60-100 millimeters per minute (mm/min). Subsequently, the microstructures of the weld zones were examined by measuring the microhardness and tensile properties of the joints under the room temperature. It has been observed that the plates that were joined at the positions of AA6061/AA7075 and AA7075/AA6061 exhibit different mechanical and microstructure characteristics although they were produced at the same rotation and welding speeds. It has also been observed that the quality of welds can be increased not only by adjusting the rotation and welding speeds but also by altering the position of the plates having different characteristics.