Elemanları ikinci mertebeden rekürans ilişkili lineer sayı dizileri olan bazı özel tanımlı devirli matrislerin normları
The norms of some special defined circulant matrices with linear second order recurrence number sequences
- Tez No: 287560
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Klasik Fibonacci ve Lucas sayı dizileri üzerine yapılmış, hemen hemen matematiğin her alanında oldukça fazla çalışma yer almaktadır. Elemanları klasik Fibonacci ve Lucas sayıları olan devirli (başka deyişle dairesel ya da circulant) matrislerin normlarını hesaplama çoğu çalışmanın amacı olmuştur. Bu yöndeki çalışmaların bazılarında, tanımlanan devirli matrislerin normları tam olarak hesaplanırken, bazılarında ise normlar için matrisin elemanlarına bağlı alt ve üst sınırlar sunulmuştur.Bu çalışmada, klasik Fibonacci sayı dizisi ve Lucas sayı dizisini de kapsayan en genel anlamdatanımlanan ikinci mertebeden rekürans (yineleme) ilişkili lineer (doğrusal) sayı dizisinin bazı özellikleri elde edildi.Daha sonra elemanları bu formdaki sayı dizilerinin terimleri olan, A ve B matrisleri tanımlanarak bu matrislerin, satır-sütun normları tam olarak hesaplandı ve spectral-Euclidean normları için matrisin elemanlarına bağlı alt ve üst sınırlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
In almost every area of mathematics, it have existed a great deal study established on classical Fibonacci and Lucas number sequences. Computing on the norms of the circulant matrices with classical Fibonacci and Lucas numbers has been the goal of many scientific studies. In some ones of studies in this direction, when the norms of the defined circulant matrices are computed exactly, in the other studies in this direction for the norms of the defined circulant matrices it has been established the lower and upper bounds related with the elements of matrices.In this study, some properties of the most general linear second order recurrence sequence definedand also including the classical Fibonacci number sequence and Lucas number sequence have been obtained.Afterwards, defining the matrices, whose elements are the terms of the number sequence in that form, such that A and B, the row and column norms of these matrices have been computed exactly, and the lower and upper bounds for the Euclidean and spectral norms of these matrices have been obtained.