İç mekanda bitki kullanımının estetik ve fonksiyonel özellikler yönünden irdelenmesi
Evaluation of use of interior plantscape in terms of aesthethic and functional properties
- Tez No: 287563
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, iç mekan tasarımının önemli bir öğesi olan iç mekanbitkilerini estetik ve fonksiyonel açıdan incelemektir. Bu bitkilerin iç mekanda yetişmekoşullarının belirlenmesi, ekolojik koşulların uygunluğu, modern ve görsel saksılarınseçilmesi iç mekana uygun düzenlemenin yapılabilmesi amaçlanmıştır.Yapılan araştırmalar ve incelemeler, iç mekanda kullanılan bitkilerin estetik vefonksiyonel özelliklerinin iç mekanda yapılacak olan peyzaj tasarımında etkili olduğunuortaya koyması açısından önem taşımaktadır. Peyzaj mimarlığı için bitkisel materyalinrenk, form, ölçü, doku özellikleri ile ele alınması önemlidir. Tasarımcı, mekanın fizikiyönü ile bireylere güvenli ve konforlu ortamlar yaratma kaygısı içindedir. Mekan içindebitki için nem, sıcaklık, ışık, toprak ve özel habitat koşulları yaratılır. İç mekandayetişen yaprakları, çiçekleri, formları ve çizgisel özelliğiyle önem arz eden halkınbeğenisini kazanmış bitkilerin iç mekan da arzu edilen şekilde sunulması amacıylabölgelere ve ortamlara göre farklılık gösteren salon ve saksı bitkileri incelenmiştir.Ayrıca bu aşamada dünyada ve ülkemizdeki küçük ve büyük ölçekli kapalı alışverişmerkezlerindeki iç mekan bitki kullanımları incelenmiştir.Bitki düzenlemesin de estetik ve fonksiyonellik birbiriyle bağlantılı konulardır.Bitkilerin estetik ve fonksiyon özellikleri incelenerek, yapılacak tasarımlarda mekanınve bireylerin istekleri de göz önüne alınarak konforlu ve estetik mekanların nasıloluşturulabileceği verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to evaluate aesthetic and functional properties ofinterior plantscape. The study also focused on determination of indoor growthconditions requirements, suitability of the current ecological conditions, selection ofmodern and visual pots according to interior plantscape.Up until now, the researches have been reported that the aesthetic and functionalproperties of interior plantscape have importance on interior landscape design. Color,form, norm and texture properties of interior landscape are valuable in theirarrangement. A designer usually pursues creating an ambiance providing a confidentand luxurious environment. Correct humidity, temperature, light, soil and special habitatconditions are created for interior plantscape. In this study, therefore, house plants andpots plants were reviewed according to different regions and environment and theirapplications. In addition, interior plantscape in small and big shopping centers wasassessed.As known, aesthetic and functionality are interrelated subjects in plant arrangement.How to use aesthetic and functional properties of plantscape by taking personalpreferences and interior conditions into account was also discussed in this study.