Adana-Kozan-Eskimantaş köy mevkiinde yaşlı meşe ağaçlarındaki Coleoptera faunasının belirlenmesi
Defining the Coleoptera fauna in old oak trees at The Mantas village reguon of Adana-Kozan
  1. Tez No: 287584
  2. Yazar: TOLGA GÜRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Adana ili- Kozan ilçesi Eskimantaş köyünde, 150 yaş ve üzeri yaşlı meşe ağaçlarında bulunan Coleoptera türlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Örnekleme çalışmaları Nisan-Ekim 2009 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda Coleoptera takımına ait 11 familya, 32 cins ve 40 tür tespit edilmiştir (Anobiidae: Ptinus frivaldsky, Ptinus diversipennis, Buprestidae: Acmaeodera saxicola, Agrilus graminis, Agrilus laticornis, Agrilus relegatus, Anthaxia millefolii, Chalcophora detrita, Nalanda fulgidicollis, Trachys pumilus, Cerambycidae: Cerambyx dux, Cholorophorus nivipictus, Exocentrus adspersus, Vadonia soror, Cleridae: Korynetes caeruleus, Dermestidae: Orphilus niger, Elateridae: Cordiophorus kindermanni, Drapetes mordelloides, Ectamenogonus montandoni, Elathous rufobasalis, Haterumelater fulvago, Melanotus crassicollis, Melanotus fusciceps, Nothodes parvulus, Pittinotus thesus, Reitterelater dubius, Histeridae: Epierus comptus, Gnathoncus nannetensis, Merohister ariasi, Lucanidae: Dorcus parallelipipedus, Mycetophagidae: Mycetophagus quadriguttatus, Scarabaeidae: Oryctes nasicornis, Protaetia angustata, Protaetia cuprea, Protaetia mirifica, Protaetia speciosa, Tenebrionidae: Allecula oronthea, Hymenalia atronitens, Hymenalia graeca, Prionychus nitidissimus). Protaetia mirifica, Ectamenogonus montandoni ve Cerambyx dux International Union For Conservation of Nature (IUCN=Doğayı Koruma Birliği) kriterlerine göre nesli tehdit altında olan türlerdendir. 40 türe ait önemli morfolojik özellikler ve fotoğrafları bu tezde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to define the Coleoptera fauna habitated on old oak trees that are over 150 years old in Eskimantas village in Adana-Kozan region. Sampling studies were conducted between April-October 2009. At the end of the study, 11 family, 32 genus and 40 species were detected all of which belong to Coleoptera fauna (Anobiidae: Ptinus frivaldsky, Ptinus diversipennis, Buprestidae: Acmaeodera saxicola, Agrilus graminis, Agrilus laticornis, Agrilus relegatus, Anthaxia millefolii, Chalcophora detrita, Nalanda fulgidicollis, Trachys pumilus, Cerambycidae: Cerambyx dux, Cholorophorus nivipictus, Exocentrus adspersus, Vadonia soror, Cleridae: Korynetes caeruleus, Dermestidae: Orphilus niger, Elateridae: Cordiophorus kindermanni, Drapetes mordelloides, Ectamenogonus montandoni, Elathous rufobasalis, Haterumelater fulvago, Melanotus crassicollis, Melanotus fusciceps, Nothodes parvulus, Pittinotus thesus, Reitterelater dubius, Histeridae: Epierus comptus, Gnathoncus nannetensis, Merohister ariasi, Lucanidae: Dorcus parallelipipedus, Mycetophagidae: Mycetophagus quadriguttatus, Scarabaeidae: Oryctes nasicornis, Protaetia angustata, Protaetia cuprea, Protaetia mirifica, Protaetia speciosa, Tenebrionidae: Allecula oronthea, Hymenalia atronitens, Hymenalia graeca, Prionychus nitidissimus). Protaetia mirifica, Ectamenogonus montandoni and Cerambyx dux, 3 of them are threatened according to International Union For Conservation of Nature (ICUN) criteria. Significant morphological features and photographs of these 40 species were documented.