Sinüzoidal kırışık duvarlı yarı-sonsuz paralel plakalı dalga kılavuzundan TEM modunda elektromanyetik dalgaların ışınımı
TEM mode electromagnetic wave radiation from semi-infinite parallel plate waveguide with sinusoidal wall corrugation
  1. Tez No: 287587
  2. Yazar: EKİN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP HAMEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Düzlemsel elektromanyetik dalgaların, dalga kılavuzundan ışınımı problemlerinin çözümünde, kılavuzun fiziksel ve geometrik yapısı önemli rol oynar. Genellikle tek başına Wiener-Hopf tekniği kullanılarak çözülebilen bu tip problemlerde, dalga kılavuzunun duvarlarında sinüzoidal kırışıklık olması durumunda ortaya çıkan çekirdek fonksiyonunun çözümü için sınır koşullarına pertürbasyon seri açılımları uygulanarak Wiener-Hopf eşitlikleri elde edilmesi ile çözülebilmektedir. Bu çalışmada, mükemmel iletken, yarı-sonsuz, paralel plakalı, sinüzoidal kırışıklıklı ve içi dielektrikle dolu bir dalga kılavuzundan TEM modunda düzlemsel dalganın ışınımı incelenmektedir. Geometrinin içerdiği sinüzoidal kırışıklıktan gelen karmaşıklıklar pertürbasyon metodu kullanılarak çözülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the problem of plane electromagnetic wave radiation from a waveguide, the physical and geometric structure plays an important role. These problems which can generally be solved by using only Wiener-Hopf technique can be solved with obtaining Wiener-Hopf equations by applying perturbation series expansions to boundary conditions for the solution of kernel function existing in case of sinusoidal corrugation on walls of the waveguide. In this study TEM mode plane wave radiation from a perfectly conducting, semi-infinite, parallel-plate, with sinusoidal corrugation and dielectric filled waveguide is investigated. The complicacy arising from sinusoidal corrugation that the geometry contains can be solved perturbation method.