Zirkonyum seramiklerinin üretilmesi ve mekanik karakterizasyonu
Production of zirconium ceramics and mechanical characterization
- Tez No: 287588
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalısmada, nanokristal Zirkonya-Ca, Mg, Y(Yitria) nano-kompozit tozubasitlestirilmis sol jel yöntemi olan sitrik asit jel metodu ile sentezlenmistir. Statikmikrosertlik ölçümleri Future-Tech FM 700 cihazı ile yapıldı. Vickers ve Knoop uçlarıile elde edilen sonuçlar, uygulanan yükün artması ile sertlik degerlerinin azaldıgı, çentikboyutu etkisi (ISE) gösterdi. Vickers sertlik deneylerinden elde edilen sonuçlar, sırasıile Meyer kanunu, Hays-Kendall modeli, Orantılı numune direnci modeli (PSR),düzeltilmis orantılı numune direnci modeli (MPSR), ve Nix-Gao (NG) modelikullanılarak analiz edildi. Nix-Gao modeli ile hesaplanan yükten bagımsız sertlikdegerlerinin (HLI), diger modeller kullanılarak elde edilen degerlerden daha uygundur.Knoop sertlik deneylerinden elde edilen sonuçlar, sırası ile Meyer kanunu, Hays-Kendall modeli, Orantılı numune direnci modeli (PSR), ve düzeltilmis orantılı numunedirenci modeli (MPSR) kullanılarak analiz edildi. Hays-Kendall modeli ile hesaplananyükten bagımsız sertlik degerlerinin (HLI), diger modeller kullanılarak elde edilendegerlerden daha uygundur.
Özet (Çeviri)
In this work, the synthesis of nanocrystalline Zirconia-Ca, Mg, Y(Yitria)nano-composite powder is accomplished with citric acid gel method which is asimplified sol-gel method. Static microhardness measurements were performed byFuture-Tech FM 700 apparatus. The Vickers and Knoop indenter experimental resultsrevealed that the static hardness exhibit indentation size effect (ISE), where the apparentmicrohardness increase with decreasing applied load. The Vickers experimentalmicrohardness data were analyzed using Meyer?s law, Hays?Kendall?s model, theProportional specimen resistance (PSR) model, the modified PSR (MPSR) model, andthe Nix Gao (NG) model, respectively. The calculated load-independent microhardnessvalues (HLI) by Nix-Gao model are more convenient than those obtained by the othermodels. The Knoop experimental microhardness data were analyzed using Meyer?s law,Hays?Kendall?s model, the Proportional specimen resistance (PSR) model, and themodified PSR (MPSR) model. The calculated load-independent microhardness values(HLI) by Hays?Kendall?s model are more convenient than those obtained by the othermodels.