Postural responses of patients with bilateral vestibular loss and healthy subjects to sinusoidal tilts
Bilateral vestibüler kaybı olan hastaların ve sağlıklı kişilerin sinüzoidal sallanmalara verdikleri cevaplar
- Tez No: 463644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENİH GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanın dik duruşunu kontrol etmesi karışık bir eylemdir. Bir çok duyu organının birlikte çalışması insanın dik duruşunu dengede tutması için gereklidir. Bu duyulardan herhangi birinin yokluğu, insanın dik duruşunu dengede tutamamasına neden olabilir. Bu çalışmada vestibüler duyusunu kaybetmiş hastaların ve sağlıklı kişilerin sinüzoidal sallanmalara verdikleri cevaplar arasındaki farklar incelenmektedir. Hastalar ve sağlıklı kişiler düşük frekanstaki (f=0.05 Hz) sinüzoidal sallanmalara benzer cevaplar vermektedir. Buna karşılık, bu grupların yüksek frekanstaki (f=0.17 Hz) sinüzoidal sallanmalara verdikleri cevaplar arasında farklılıklar bulunmaktadır. Vestibüler duyunun yokluğu düşük frekansta mevcut olan diğer duyularla telafi edilebilmektedir. Fakat diğer duyular yüksek frekansta vestibüler duyunun yokluğunu telafi etmekte yetersiz kalmaktadırlar. Ayrıca, hasta grubunun bu çalışmada sinüzoidal sallanmalara verdikleri cevapların birbirinden ayrışık olması, vestibüler duyunun yokluğunu telafi etme kabiliyetlerinin farklı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Posture control to maintain the stability of upright posture is a very complex task. It requires sensorimotor integration of all sense organs. If one of these organs loses its functionality, the person may have difficulties in maintaining postural balance. This study examines the difference in postural responses of patients with bilateral vestibular loss and healthy subjects to sinusoidal tilts. It has shown that center of mass(CoM) motions of control and patient groups were similar respect to space coordinates but different respect to platform coordinates at low frequency (f=0.05 Hz). In contrast, their both CoM motions became more distinct at high frequency (f=0.17 Hz). It is argued that vestibular loss can be compensated by other available sensory information at low frequency. However, this compensation started to inadequate for maintaining postural balance at high frequency especially in the absence of visual information. In addition, heterogeneous response characteristics of patients in this study suggest that ability of patients to compensate their vestibular sensory loss differ across patients.