Alüminyum titanat/YSZ dental seramiklerin üretilmesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of aluminum titanate/YSZ dental ceramics
- Tez No: 374770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Alüminyum titanat/ Yitriya ile stabilize zirkonya (YSZ, %3 mol Y2O3) dental seramikleri üretilmiş ve Alüminyum titanat katkısının dental seramiğin mikroyapı, mekanik ve termal özellikleri üzerindeki etkileri deneysel olarak incelenmiştir. İlk olarak, Alüminyum titanat ve YSZ tozları toz metalurjisi yöntemiyle üretilmiştir. Daha sonra farklı oranlarda Alüminyum titanat bileşikleri kullanılarak Alüminyum titanat/YSZ esaslı dental seramikler kuru presleme yöntemiyle şekillendirilip sinterlenmiştir. Sonra dental porselen tozu üretilmiştir. Daha sonra bu alüminyum titanat/YSZ seramik altlıklar üzerine dental porselen tozu uygulanmıştır. Alüminyum titatanat ilavesinin dental seramikler üzerine etkisi, numuneler üzerine uygulanan fiziksel, termal ve mekanik uygulamalarla incelenmiştir. Mikroyapı, mekanik ve termal özellikler XRD, SEM dilatometre ve sertlik kullanılarak karakterize edilmiştir. Termal şok direnci davranışı suda soğutma yöntemiyle değerlendirildi. Sonuç olarak, alüminyum titanat ilavesinin alüminyum titanat / YSZ seramiklerin özelliklerini geliştirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, aluminium titanate and zirconia (YSZ, 3 % mol Y2O3) dental ceramics stabilized with Yittria were produced and effects of aluminium titanate additive on microstructure, mechanical and thermal characteristics of dental ceramics were investigated. The first, Aluminium titanate and YSZ powders were produced by the method of powder metallurgy. Then Aluminium titanate/YSZ based dental ceramics of using aluminium titanate compounds of different percentages were formed by dry pressing method and sintered. Then, dental porcelain powder was produced. Following this, produced dental porcelain powder was applied on these aluminium titanate / YSZ ceramics substructures. Following the application of porcelain powder on zirconia substructures, effects of aluminium titanate additive on the characteristics of dental ceramics were investigated by applying physical, thermal and mechanical tests on the samples. The microstructural, mechanical and thermal properties were characterized using XRD, SEM, dilatometer and hardness. Thermal shock resistance behaviour under water quenching of the as-prepared ceramics was also evaluated. As a result, the addition of aluminium titanate to aluminium titanate/YSZ ceramics was improved on the properties of the aluminium titanate/YSZ ceramics.