Antakya bölgesinin sismik yer hareketinin hasar potansiyeli
Antakya area of site-dependent amplification potantial
- Tez No: 287594
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CEMAL GENEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Doğu Anadolu Kırık Bölgesi'nin güney ucunda yer alan Antakya kent merkezi ile çevre mahallelerinin bölgesel zemin etkilerine bağlı sismik yer hareketlerinin hasar potansiyeli belirlenmiştir. Bölgede meydana gelen depremler özellikle alüvyon yapılı alanlarda yer büyütmesi etkisi göstermektedir. Bu durum potansiyel bir risk bölgesi meydana getirmektedir. Sismik mikro bölgeleme çalışması yerleşim yerlerinin zemin özelliklerine bağlı olarak, depremden etkilenme duyarlıklarının belirlenmesinde bir risk analizi yapılmasına temel oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında mikrotremor ölçümlerinin değerlendirilmesi ile bir hakim titreşim periyod dağılım haritası oluşturulmuştur. Mikrotremor ölçümleri Antakya kent merkezi ve çevre mahallelerinde mümkün olan en uygun dağılım ile 49 noktada yapılmıştır. Hakim titreşim periyotları ve buna bağlı olarak hesaplanan yer büyütmeleri Nakamura Yöntemi temel alınarak, mikrotremor değerlerinin yatay ve düşey spektral (H/V) oranlanmasından hesaplanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda hakim titreşim periyodu değişimlerine dayalı bir mikro bölgeleme haritası oluşturulmuş ve yüksek deprem riski içeren bölgeler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the work to model the local sedimentary soil conditions as the base for further subdivision of the Antakya city area considering the impact of geological parameters on the local amplification characteristics has been done. Earthquakes show amplification effect of ground in the alluvial soils. This situation constitutes a potential risk. Seismic microzonation of cities provides a basis for site-spesific hazard analysis in urban settlements. A distribution map of dominant period was prepared by evaluating of microtremor observations in the frame of this project. Microtremor observations were conducted at 49 sites. The dominant periods and amplifications of the ground were determined from the horizontal to vertical (H/V) spectral ratios of microtremors and a microzonation map was produced depend on dominant period variation distributions. The results presented the harmony of the areas with high dominant period.