Antakya'daki motosiklet kazalarının incelenmesi
Analysing motorcycle accidents occured in Antakya
- Tez No: 287593
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Motosiklet kullanımı, çok az benzin gerektirdiği için her geçen gün rağbet görmektedir. Ayrıca, elde edilebilirlik maliyetinin düşük olması ve kullanım kolaylığıyla birlikte kullanımından alınan haz, motosikleti diğer ulaşım türleri arasında daha avantajlı hale getirmiştir. Özellikle, son zamanlarda yükselen ve değişken petrol fiyatları, Antakya da motosiklet kullanımını büyük oranda artırmıştır. Bununla birlikte, ne yazık ki kurallara göre kullanılmadığında motosikletliler daha fazla kaza yapmaya meyillidir. Bir motosiklet kazası hayatı tehdit etmediği durumlarda bile hayat tarzını değiştirecek yaralanmalara sebep olacak potansiyele sahiptir. Otomobil ve kamyonlarda bulunan yapısal korumanın, motosikletlerde bulunmamasından dolayı tipik bir motosiklet kazası daha fazla ve uzun süreli ciddi yaralanmalara neden olur. Kaza şiddetine bağlı olarak, kullanıcılarının ve yayaların yaşamlarını tehlikeye sokabilir. Dahası, ölümlerin ve yaralanmaların yanında ciddi maddi kayıplara da neden olabilmektedir.Bu tezde, Antakya da meydana gelen motosiklet kazaları incelenmiştir. İlk aşamada, 2005-2009 yılları arasında polis tarafından tutulan tüm kaza raporları, detaylı bir şekilde incelenerek, en az bir motosikletlinin kazaya karıştığı raporlar ayıklanmıştır. Ayıklanan bu raporlar, daha sonra istatistiksel metodların kullanılabileceği sayısal bir veri tabanına dönüştürülmüştür. Kazaların oluş sebepleri araştırılmış ve elde edilen bulgulara dayanarak bir çok pratik öneri yapılmış ve tavsiyeler özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Motorcycling has been more popular due to very little gas needed to operate. Moreover, the low cost of availability and the convenience of motorcycling as well as the enjoyment in riding have made motorcycling more advantageous than other means of transportation. Especially, considering recent rising and volatile fuel prices has drastically increased motorcycle use in recent years in Antakya, Hatay. Nevertheless, they are, unfortunately, also more accident-prone when they are not used in accordance with regulations. A motorcycle accident has the potential for being a life-altering experience, if not life threatening. Due to the lack of structural protection provided by cars and trucks, being in a motorcycle accident will typically involve more serious and long-lasting injuries. Depending on the severity, it can also endanger the lives of motorcycle riders and pedestrians, if any, involved in the accident. Moreover, beside the loss of lives and injuries, they can also cause serious financial loss.In this dissertation, motorcycle accidents occurred in Antakya are studied. In the first step, all the accident reports held by police department in years 2005-2009 are analyzed thoroughly, and only the accidents in which at least one motorcycle was involved are extracted from the reports. Then, a numerical database is created to analyze the data using statistical methods. The reasons behind the accidents are sought and based on findings from this research, a number of practical recommendations are made and suggestions are outlined.