Uniform kesme tipi yapılarda ağırlık etkisinin incelenmesi
Drift spectrum of shear building under the effect of gravity loads
  1. Tez No: 287595
  2. Yazar: HACER ÇOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN T. TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Yapının ağırlığının deprem anında binanın doğrusal ve doğrusal olmayan davranışına önemli etkisi vardır. Bu çalışmada, sürekli ankastre kesme kiriş tipi yapı modellerinin yanal deplasman ve göreli deplasman davranışları ağırlık etkisinin göz önüne alınması ve ihmal edilmesi durumları için irdelenmiştir. Ayrıca, yapının geometrik özelliklerinin yapı periyodunu nasıl etkilediği gösterilmiştir. Ağırlığın etkisi dikkate alınarak olayı idare eden denklemin çözümü birinci ve ikinci tip Bessel fonksiyonlarının yardımı ile elde edilmiştir. Sürekli kesme kiriş tipi yapı modeli için elde edilen kapalı formdaki denklemlerin uygulanabilirlikleri, oluşturulan 2 Boyutlu (2B) ve 3 Boyutlu (3B) yapı modellerinin sonlu elemanlar yöntemi ile elde edilen sonuçlarının karşılaştırılması ile yapılmıştır.Bu çalışmada ayrıca sürekli ankastre kesme kiriş tipi yapı modeli ile sürekli ankastre eğilme kiriş tipi yapı modellerinin detaylı karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gravity loads play an important role in the behavior of the linear and nonlinear characters of the buildings during earthquakes. It can also be the cause of ultimate collapse of the structures. In this study, governing equation of continuous uniform shear buildings with gravity effects is derived and eigen-frequencies, displacement and drift modes are obtained by eigen analysis. It is shown how the geometric properties of the structure affect building fundamental period and response. Including the effects of the gravity loads results in the Bessel functions of first and second kind in the solution of the governing differential equations. The modal load and mass equations are solved using orthogonality relations of the Bessel functions.