Borojipsin betonda kullanılabilirliğinin harç numuneler üzerinde yapılan deneyler ile araştırılması
The enguiries on the availability of borogypsum in concrete examples
  1. Tez No: 287597
  2. Yazar: SADETTİN ÖNTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUR KORKUT SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında Kütahya-Emet ETİ Bor A.Ş. den getirilen borojipsin çimento ve beton katkısı olarak kullanılabilirliği harç numuneler üzerinde yapılan deneylerle araştırılmıştır. Borojips çimento ile ağırlıkça %0, %3, %5, %10 ve %15 yer değiştirme oranlarında kullanılmıştır. Yapılan basınç dayanımı ile eğilme dayanımı deneylerinde %3 ve %5 borojips ikamesinin harç numunelerin basınç ve eğilme dayanımını iyileştirdiği görülmektedir. Ayrıca %3 ve %5 borojips ikamesinin harçlarda, aşınmayı azalttığı, karbonatlaşma derinliğini düşürdüğü ve su emmeyi azalttığı görülmüştür. Artan borojips ikamesinin harç numunelerinin kıvamını azalttığı yayılma tablası deneyi ile tespit edilmiştir. Borojips katkısının harç numunelerinin rötresini azalttığı 28. güne kadar yapılan ölçümlerle belirlenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda çimentonun ağırlıkça %5 ile %10' u arasında borojipsin beton ve çimentoda mineral katkı olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this postgraduate study, it is inquired the availability of borogypsum as cement and concrete additive which was brought from Kütahya ? Emet ETİ boron incorporated company. Borogypsum has been used in cement with the rates of 0%, 3%, 5%, 10%, 15%. It has been observed in the pressure resistance study that the resistance of the mortar which is contained borogypsum with the rate of 3% and 5% has made better the endurance of the flexibility and pressure of mortar example. In addition to this when it is contained with the rate of 3% and 5% borogypsum, each mixture has increased to decrease the abrasion, absorption of water and deepness of being carbonated. It has been seen on the diffusion tray experiment that the increased borogypsum contents have decreased the consistency of mortar examples. It is also observed that the additive of borogypsum has decreased the shrinkage of mortar examples which is studied up to 28th day. By the end of this experimental study it has been decided that between the rates of 5% and 10% borogypsum can be used in concrete and cement as mineral additive