Betonarme bir bacanın dinamik özelliklerinin titreşim ölçümleri ile belirlenmesi
Determination of a reinforced concrete chimney?s dynamic properties by use of vibration measurements
- Tez No: 287596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK KAÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte inşaat mühendisliğinde de önemli aşamalar kaydedilmiştir. Mevcut yapıların dinamik davranışlarının incelenmesi için ortaya çıkan yöntemler bu gelişmelerin en önemlilerindendir.Yapıların dinamik davranışları hakkında fikir veren yapı izleme sistemleri mevcut titreşim testi (ambient vibration) ve zorlanmış titreşim testi olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Bu çalışmada 1975 yılında yapımı tamamlanmış, İSDEMİR A.Ş. Yüksek Fırınlar Aspirasyon Sistemine ait 59,2 m yüksekliğindeki betonarme bacanın mevcut titreşim testi ile dinamik incelemesi yapılmıştır.Yüksek Fırınlar ve Kok Fabrikaları Konveyör Hatları arasında bulunması nedeni ile baca üzerinde doğal titreşimler ve rüzgar kuvveti bulunmaktadır. Baca üzerine yerleştirilen 5 adet ivmeölçerle, bacanın dinamik tepkisi bilgisayar ortamında kaydedilmiştir. Titreşim ölçümleri sonucunda elde edilen kayıtların analizleri ile bacanın dinamik karakteristik özellikleri tespit edilmiştir. Baca yapı analiz programı (SAP 2000) ile de çözülmüş, deneyden elde edilen sonuçlar ile yapı analiz programından elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yapı analiz programından elde edilen sonuçların deney sonuçlarına (gerçek davranışa) yaklaşmasını sağlayabilmek için malzeme özellikleri değiştirilerek model kalibrasyonu yapılmış ve bacanın mevcut malzeme özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancing technology in civil engineering has been achieved especially. Emerging methods for the examination of the dynamic behavior of existing structures are the most important of these developments.Building monitoring systems, gives an idea about the dynamic behavior of structures, ambient vibration and forced vibration test was divided into two. In this study, the construction was completed in 1975, ISDEMIR Inc. 59.2 m high reinforced concrete chimney Aspiration System in Blast Furnaces by ambient vibration test and dynamic analysis has been made.Blast Furnaces and Coke Plant Conveyor Lines because of the presence of the chimney is located on the natural vibrations and wind power. Placed on the chimney of 5 accelerometer, the dynamic response of the chimney has been computerized. Vibration analysis of records obtained from measurements with the chimney, the dynamic characteristics have been identified. Chimney structure analysis program (SAP 2000) and also solved, the results of the experiment were compared with results obtained from structural analysis program. Structural analysis of the results of the experimental program, the results (actual behavior) by changing the material properties of the model calibrated to ensure closer and the chimney, the current material properties have been identified.