Türkiye'de enerji boru hattı taşımacılığında güvenlik
Security of energy pipeline transportation in Turkey
- Tez No: 397728
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLGEN ASLAN DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, Energy, Transportation, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de bulunan enerji boru hatlarının güvenlik analizinin yapılarak mevcut durumda var olan eksikliklerin tespit edilmesi ve çözüm önerileri getirilmesi amaçlanmıştır. Enerji boru hatlarının güvenliğine ilişkin öncelikle literatür taraması yapılmış, konuyla ilgili diğer ülkelerin durum ve uygulama örnekleri incelenmiştir. Türkiye'deki enerji boru hatlarıyla ilgili güvenlik politikalarının tespiti ve bazı istatistiki bilgilerin elde edilmesi için kurumlara ait web siteleri, raporlar ve akademik çalışmalardan faydalanılmıştır. Türkiye'de bulunan ham petrol ve doğalgaz ana hat boru hatları çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır. 2013 yılı ve öncesine ait veriler elde edilerek, boru hatlarına karşı tehditler ve alınan önlemlerin etkinliği analiz edilmiştir. Bu bağlamda, Türkiye'deki enerji boru hatlarının en çok maruz kaldığı tehditler, bölgesel tehditler, suçlar, kazalar ve doğal afetler olarak tespit edilmiştir. Terörist saldırılar, hırsızlık olayları ve siber saldırılar, suç tehdidi kapsamında değerlendirilmiştir. Suç tehdidine karşı genel ve özel kolluk kuvvetleri tarafından alınan önlemler ile hukuki dayanakları incelenmiştir. Türkiye'nin enerji için transit ülke olma hedefi doğrultusunda, ülkemizdeki enerji boru hatlarının sayısında artış olacağı değerlendirilmektedir. Dolayısıyla, bu çalışmada kritik enerji altyapılarından olan enerji boru hatlarının güvenliği için, gerek hukuki düzenlemeler bakımından, gerekse güvenlik uygulamaları bakımından bazı iyileştirmelerin yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to perform security analysis of the energy pipelines in Turkey to identify the deficiencies that exist in the current situation and make suggestions about them. First, literature search was made regarding energy pipeline security, and then status and practices of other countries on the issue has been examined. The websites of the institutions, reports and academic studies have been utilized in order to obtain statistical information for determination of the security policies related to energy pipelines in Turkey. Main line crude oil and natural gas pipelines in Turkey constitutes the scope of the study. By obtaining data of 2013 and earlier, efficiency of the measures taken and threats against the energy pipelines has been analyzed. In this context, the threats that energy pipelines mostly exposed have been identified as regional threats, crimes, accidents and natural disasters. Terrorist attacks, theft and cyber-attacks has been assessed under the threat of crime. The measures taken by public and private security forces against crime threat and its legal basis have been examined. In line with Turkey's aim of becoming a transit country for energy, it is considered the number of energy pipelines will increase in Turkey. Therefore, both in terms of legal regulations and security applications, some improvements have been proposed for the security of energy pipelines which are critical energy infrastructure.