Plastik kalıp malzemelerinin özelliklerine farklı yüzey işlemlerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of various surface treatments on properties of plastic mold materials
- Tez No: 287613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL MERAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Termoplastik kalıplarında yaygın olarak kullanılan 40CrMnNiMo8-6-4 (MalzemeNo 1.2738) ve termoset plastik kalıplarında yaygın olarak kullanılan X40CrMoV5-1(Malzeme No 1.2344) takım çeliklerine CrN (PVD), sert krom ve nitrürlemeuygulayarak, bu yüzey işlemlerinin aşınma dayanımını, darbe dayanımını, sertliği,çekme dayanımını ve korozyon dayanımını nasıl değiştirdiği deneysel olarakincelenmiştir. En yüksek mikro sertlik, sırasıyla CrN kaplamada, ardından nitrürlemeve sert krom kaplamada gözlenmiştir. Aşınma deneyinde ise en yüksek dayanımıCrN kaplama, ardından nitrürleme sağlamıştır. Sert krom kaplama, kaplamasıznumunelere göre daha fazla aşınmıştır. CrN kaplama ve sert krom kaplama,numunenin akma sınırını ve çekme dayanımını değiştirmemiştir fakat elastiklikmodüllerinde artış gözlenmiştir. Nitrürlemenin, malzemenin çekme dayanımınıdüşürdüğü, elastiklik modülünü arttırdığı gözlenmiştir. Kırılma enerjisinde düşmeyani toklukta düşüş en fazla nitrürlemede, ardından CrN kaplamada, ardından sertkrom kaplamada gözlenmiştir..
Özet (Çeviri)
CrN (PVD) coating, hard chrome plating and nitriding has been applied oncommonly used termoplastic mould steel 40CrMnNiMo8-6-4 (Materials number1.2738) and commonly used thermoset plastic mould steel X40CrMoV5-1 (Materialsnumber 1.2344). The effects of these surface treatments over wear behaviour, impactbeaviour, hardness, tensile strength and corrosion behaviour experimentallyinvestigated. Highest micro hardness was observed in CrN coating, which isfollowed by nitriding and hard chrome plating. In wear tests, highest wear resistancewas observed in CrN coating, then nitriding. Hard chrome plated samples wereexposed abrasion more than uncoated ones. CrN coating and hard chrome platingdidn?t affect the yield and tensile strength of material but increased the modulus ofelasticity. It is observed that, nitriding decreased the tensile strength but increased themodulus of elasticity. Decrease in impact energy and increase in brittleness wasobserved in descending order of nitriding, CrN coating and hard chrome plating.