Kentiçi yollarda faktör analiziyle kaza değerlendirmesi
Accident evaluation with factor analysis on urban transportation
  1. Tez No: 287640
  2. Yazar: ATILGAN UTKU SERHAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER HALDENBİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ülkemizde ve dünya ekonomisinde maddi ve manevi çok büyük kayıplara neden olan trafik terörü önlenemez şekilde faaliyetlerine devam etmektedir. Bu durumu ortadan kaldırmak için bir çok bilimsel çalışma yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.Çalışmada belirlenen kentiçi ulaşım ağında meydana gelen kazalar faktör analiziyle değerlendirilmiş, kazalara etki eden fakörler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu faktörler belirlenirken yol ve çevre karakteristiklerinden oluşan bir veri seti ve yol ve çevre karakteristiklerine trafik hacim değişkenleri eklenerek oluşturulan ikinci bir veri seti kullanılmıştır.Yapılan analizler sonucunda trafik hacim değişkenleri olmayan veri setinden elde edilen faktörler problemi % 71 oranında açıklarken trafik hacim değişkenleriyle hazırlanan veri setinden elde edilen faktörler bu oranı % 75 değerine çıkartmıştır.Ayrıca tafik hacim değşkenleri korelasyon değerleri 0.9'un üzerinde olup en etkili kaza faktörleri olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The traffic terror, which cause major losts both material and moral to our country?s and global economy, continues its uncontrollable activities. There are many scientefic studies has been done before and many of them are going on.In the study, the accidents, which occur in the urban transportation network, evaluated by factor analysis, and the factors that effects to accidents have been tried to determine. While the factors have been determined, a data set, which consists road and environment characteristics, and another one, which has been formed by adding traffic volume parameters to road and environment characteristics, have been used.According to analysis, the factors which are obtained from the data set, which has no traffic volume parameters, solve the problem by 71 percent. On the other hand, the factors, which are obtained from the data set, which has traffic volume parameters, solve the problem by 75 percent.Furthermore, it is determined that the corelation values of the traffic volume paramaters are over 0.9 and these values are the most efficent accident factors among all factors.