Nietzsche'de yaşama sorunu
The problem of living in Nietzsche
- Tez No: 287655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, öncelikle Nietzsche'nin, yaşamış olduğu 19. yüzyılda büyük bir sorun olarak gördüğü, yaşamın giderek değer ve anlamını yitirmesi olgusunu ve bu sürecin de kaçınılmaz olarak nihilizme yol açacağı endişesini incelemek; ve ardından geleneksel Batı metafiziğine dayalı bir inanç sistemi olan Hıristiyanlığın ve onun ahlakının insanı ve yaşamı hangi yollarla değersizleştirdiklerini yine Nietzsche'nin bakış açısından göstermek; ve nihayet onun yaşamı savunmak ve onu kendi bütünlüğü içinde onaylamak adına ileri sürdüğü temel argümanları farklı bakış açılarıyla sorgulamaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is primarily to examine Nietzsche?s worries about the fact that life gradually losing its value and meaning and this process would inevitably lead to nihilism which he regarded as a big problem in his lifetime, in the nineteenth century; and then to show again from Nietzsche?s standpoint how Christianity, a faith system which is based on the traditional Western metaphysics, and its morality devalued man and life; and finally with different points of views to investigate Nietzsche?s basic arguements which he put forth just for the sake of defending and affirming life with its own integrity.