Destinasyon yönetiminde yerel yönetimlerin rolü ve önemi: İstanbul örneği
The role and importance of local authorities in destination management: İstanbul example
- Tez No: 287654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHNAZ DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, Public Administration, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmada, destinasyon yönetiminde yerel yönetimlerin rolü ve önemi araştırılmaktadır. Yerel yönetimler, belirli bir coğrafi alanda yaşayan yerel toplumun gündelik yaşamlarındaki ortak ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan idari birimlerdir. Destinasyon yönetimi ise, bir destinasyonun altyapısının, üstyapısının, tanıtımının, planlamasının, politika ve strateji geliştirilmesinin destinasyonda bulunan paydaşlarla birlikte etkin ve verimli kullanılmasını ifade etmektedir.Nitel bir araştırma olan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yerel yönetimler, ikinci bölümde ise destinasyon yönetimi konularında kapsamlı ve detaylı literatür taraması yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise, literatür taraması sonucunda geliştirilen soru formu aracılığıyla, İstanbul'da bulunan yerel yönetimlerin destinasyon yönetimindeki rol ve önemlerini ortaya koymak için; mülakat ve doküman analizi yöntemleriyle yapılmış bir uygulama bulunmaktadır.Bu uygulamadan elde edilen bulgular, betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleriyle incelenerek sonuçlar çapraz tablolar halinde verilmiştir. Buna göre yerel yönetimlerin, destinasyon yönetiminde önemli rollere sahip olmalarına rağmen bu rollerinin etkin ve verimli olarak kullanılmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the role and importance of local authorities in destination management. Local authorities are the administrative units that meet the common needs of local people living in a particular geographic area. Destination management is the management of tourism compenents such as infrastructure, superstructure, promotion, policy and strategies in destinations effectively and productively by cooperation with the stakeholders existing in destination.As a qualitative research it is made up of three chapters. In the first and second chapters, there is a comprehensive and detailed literature review on local authorities and destination management respectively. On the other hand, in the third chapter, there is a questionary form developed according to the literature review in the first two chapters and this questionary form was implemented towards the local authorities, in İstanbul, in order to find out their roles and importance in destination management by semi-structured interviews and document analysis methods.The findings acquired from this application study are shown and analyzed in cross tables by using descriptive and content analyses techniques. In conclusion, local authorities do not participate in destination management effeciently and sufficiently albeit with they are important stakeholders in destination management.