Kırsal göç hareketlerinin ekonomik ve sosyal etkileri: Diyarbakır ili örneği
Economic and social effects of rural migration: example of the province of Diyarbakir
  1. Tez No: 287656
  2. Yazar: ÜMİT SERKAN EKMEKÇİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
İnsanların gerçekleştirdikleri göç hareketleri hem insanlar ve hem de toplumlar açısından önem arz etmektedir. Bu önemi nedeniyle çalışmamıza kaynaklık eden göç olgusu, bütün yönleriyle ele alınmıştır. Yaşadığımız dönemde de göç hareketleri insanların ve toplumların şekillenmesi bakımından oldukça önemli bir işlev üstlenmiş durumdadır. Bu özel konumundan dolayı, çalışmamızda göçün ortaya çıkış nedenleri, göç sonucunda gerçekleşen sosyal ve ekonomik dönüşümler genel hatlarıyla ele alınmıştır. Çalışmamızın temel amacı, göç ve kırsal göçü genel hatlarıyla ele alarak, kırsal göçün ekonomik ve sosyal etkilerini Diyarbakır ili merkezinde incelemektir.Günümüzde göç hareketleri ülkemiz açısından da büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle, çalışmada Türkiye'de yaşanan iç göç hareketleri bütün boyutlarıyla ele alınmıştır. Bu iç göç hareketleri Türkiye'de genellikle kırsal alanlardan şehirlere doğru yaşanan hareketler olarak karşımıza çıkmaktadır. Kırsal göçe en fazla maruz kalan illerden birisi olan Diyarbakır ili bu kırsal göç hareketlerinin ekonomik ve sosyal etkilerini incelemek için iyi bir kaynak olarak değerlendirilmiş ve bu nedenle analizlerimizi yapacağımız veriler Diyarbakır il merkezinden toplanmıştır.Diyarbakır iline yönelik olarak yapacağımız araştırmada kullanılacak verilere ulaşmak için katılımcılarla yüz yüze görüşme yapılmış ve bu görüşmelerde anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmamıza kaynak teşkil edecek ana kitleyi Diyarbakır il merkezinde bulunan ve kırsal göçle gelenlerin en fazla ikamet ettikleri Bağlar ve Şehitlik ilçelerinde yaşayan insanlar oluşturmaktadır. Uygulanan anket yöntemiyle elde edilen veriler SPSS 15.0 istatistik programı kullanılarak çeşitli analizlere tabi tutulmuştur. Bu program yardımıyla anket güvenirlilik testi, frekans analizleri, karşılaştırmalı analizler ve Ki-kare bağımsızlık testleri yapılmıştır. Yapılan analiz ve çalışmalarla, kırsal göçün göç hareketini gerçekleştirenler üzerinde ekonomik ve sosyal etkileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The migration that have taken place amongst peoples are of great importance both for peoples and for ethnic groups. This importance and it?s causes are the foundation of our work which we have taken upon us. The migration movements experienced in our dayhave taken on a very important role in the development of peoples and ethnic groups. Because of its unique position in our study we have taken into consideration the origins of migration and the socio-economic transformations that have taken place as a result of migrations. The main purpose of our study an overview of migration and rural migration is to discuss the economic and social impact of rural migration to analyze center of the province of Diyarbakır.In our day migration movements are of great importance from the perspective of our country. On account of this in study we have taken into account the internal migration movements of Turkey with all its dimensions. These internal migrations in Turkey have usually taken place from the rural areas to the cities. The province of Diyarbakır is one of the most affected provinces from these internal migrations thus it has been deemed a good source for evaluating the socio-economic result of migrations, consequently the data of our analysis has been collected from the Diyarbakır province center.In order to attain the data for our study of the Diyarbakır province we have met face of face with participants and have used the questionnaire method in our meetings. The main sources for our study are people affected by migrations from the Bağlar and Şehitlik neighborhoods in central Diyarbakır. The data acquired from our questionnare have been submitted to various analyses using the SPSS 15.0 program. With the help of this program questionnaire reliabilty testing, frequency analysis, comparison analysis and Chi-Square independence testing was done. From the analysis and study done we have arrived at the conclusion that rural migrations have had socio-economic effects on those undergoing migration.