Gümüşyaka-Eminönü arası kıyı bölgesinin jeomorfolojisi, değişimi ve gelişimi
The geomorphology of the coastal zone between Gümüşyaka-Eminönü, change and development
- Tez No: 287657
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. T. AHMET ERTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında Gümüşyaka?Eminönü arasındaki kıyı bölgesinin jeomorfolojisi ve Cumhuriyet'in ilanından günümüze kadar geçen sürede nasıl bir değişim geçirdiği ve bu değişimde etkili olan başlıca faktörler incelenmiştir. Çalışma sahası 1868,13 km2'lik bir alandan (göller dâhil) oluşmakta ve İstanbul ilinin 17 ilçesi bu saha içinde kalmaktadır.Jeolojik açıdan genç olan bu sahada, iç ve dış etken ve süreçlerin topografya üzerindeki etkilerine değinilmiştir. Ayrıca insan faktörü ve heyalan, sel ve taşkın gibi doğal afetler üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the geomorphology of the coastal zone between Gümüşyaka-Eminönü and how it has experienced from the establishment of the Republic to the present and main factors that affect this change were examined. The study area covers an area of 1.868,13 km2 (including lakes) and consists of 17 districts of Istanbul.In this area where geologically young is, internal and external processes were defined effects on topography. The human factor and natural disasters such as landslides, flood, overflows and so on were also dealt with.