Doğu ladini (Picea orientalis L.) (Link.) odununun teknolojik özellikleri
  1. Tez No: 28766
  2. Yazar: MUSTAFA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÖRS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu çalışmada. Doğu Ladini [Picea orientalis (L.) Link ] odununun bazı fiziksel ve mekanik özelliklerinin araştırılma sı amaçlanmıştır. Bunun için. Doğu Ladini yayılış alanlarından seçilen örnek alanlarda toplam 22 adet ağaç kesilmiş ve deneyler, bu ağaçlardan hazırlanan örnekler üzerinde yapılmıştır. Fiziksel özelliklerden; yıllık halka ve yaz odunu geniş liği ile yaz odununun yıllık halka içerisindeki iştirak oranı özgül ağırlık, hacim yoğunluk değeri ve odunun çalışması belirlenmıştir. Mekanik özellikler için liflere paralel yönde basınç direnci, eğilme direnci, dinamik eğilme direnci, liflere paralel ve dik yönlerde çekme direnci, makaslama direnci, yarılma direnci ve Brinel 1-Sertlik değeri deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre, mekanik özelliklerle yıllık halka genişliği ve özgül. ağırlık arasındaki ilişkiler araştırılmış ve elde edilen veriler istatistiksel anlamda değerlendirilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to find cut some physical and mechanical properties of oriental spruce [Picea orintalis (L.) Link] Therefore. 22 trees were selected and cut to make the experiments from native distribution areas of oriental spruce As physical properties; widht of annual rings and summer wood, ratio of summer wood by annual rings, specific gravity density values in volume and shrinkage of wood were determi ned. As mechanical properties; the experiments of the comp ression strength parallel to grain, impact.bending strength parallel and tangantial to grain, shear strength, cleavage strength and value of Brine 1 1 -hardness parallel to grain were made. According to the experimental result; the relations of between mechanical properties and annuel rings and specific- gravity were investigated. The data of this study are app reciated by using mathematical-statistics methods. IX