Bazı ağaç türlerinin kurşun kalem endüstrisinde kullanılması imkanları
- Tez No: 28769
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de yetişen kavak ve kızılağaç türleri nin, bazı su itici maddeler ve parafin kullanılarak kurşun kalem endüstrisinde değerlendirilmesi olanakları incelenmiştir. Denemelerde İtalya servi kavağı (Populus nigra subsp. nigra) ve Adi kızılağaç (Alnus Glutinosa l.Gaertn) türlerinden radyal biçme yöntemiyle, 5x72x185 (mm) boyutlarında deneme örnekleri hazırlanmıştır, örnekler parafin (% 6, %8, %10 ve %12'llk konsantrasyonlarda)} Madeni yağ ( %2, %4 ve %6'lık konsantrasyonlarda); Vazelin (%2, %4, %6'lık konsantrasyonlar - da ı paraf in /madeni yağ karışımı (%6 ve %8 parafin, %0.5, %1.0, %1.5 ve %2.0 madeni yağ konsantrasyonlarda) ve paraf in /vazelin karışımı (% 6ve %8 parafin, % 0.5, 11.0, 11.5 ve %2.0 vazelin konsantrasyonlarında) ile dolu hücre yöntemi uygulanarak emp- renye edilmiştir. Emprenye öncesi ve sonrası ağırlıklardan yola çıkılarak adsorpsiyon ve kuru madde miktarları belirlenmiştir. Uç açma değerleri gözlem ve hissetme yoluyla saptanmıştır. 30 haftalık süreçte, deneme örneklerinin denge rutubet değişimi devamlı yapılan ölçümlerle ortaya konmuştur. Kavak türünde sadece parafin kullanılan çözeltilerde adsorpsiyon ve uç açma değeri açısından en uygun konsantrasyon % 8 (adsorpsiyon 690 (kg/m ), uç açma değeri 85) olarak belirlenmiştir. Kızılağaç türünde de aynı konsantrasyon uygun çımıştır ( adsorpsiyon 554 (kg/m ), uç açma değeri 80). Parafin ve katkı maddelerinin bir arada kullanıldığı durumda, kavakta % 8 parafin ve % 2 madeni yağ ( adsorpsiyon 683 (kg/m ), uç açma değeri 85); Kızılağaçta % 6 parafin ve % 2 madeni yağ kullanılan çözeltiler en uygun bulunmuştur (adsorpsiyon 596 (kg/m ), uç açma değeri 85). VT
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main objective of this thesis is to determine the potential of poplar (Populus nigra subsp. nigra) and alder (Alnus glutinosa l.Gaertn) grown in Turkey for pencil production by using some stabilizers and paraffin. Samples with 5x72x185 mm. obtained from both species were cut in radial direction, and then impregnated with full-cell process. The concentration of preservative used for experiments were as follows » Mineral oil (2%, 4%, 6%), vaseline (2%, 4%, 6%), paraffin and mineral oil (6%, 8% of paraffin and 0.5%, 1.0%, 1.5% and 2.0% of mineral oil), and paraffin and vaseline (6%, 8% of paraffin and 0.5%, 1.0%, 1.5% and 2.0% of vaseline). Preservative uptake and dry adsorbed matter were calculated by using the weights of the samples before and after impregnation. The moisture profile and the equilibrium moisture content of the samples were also observed and plotted during the period of 30 weeks after treatment. The optimum paraffin concentration and preservative uptake for poplar were found to be 8% and 690 (kg/m ) respectively. The same concentration was also -found to be optimum for alder with the uptake of 554 (kg/m ). When paraffin and mineral oil were used together, the higgest preservative uptake was obtained as 683 (kg/m ) for poplar and 596 (kg/m ) for alder species from the mixture of 8% paraffin and 2% mineral oil, and 6% paraffin and 2% mineral oil respectively. VII