İlaç sektöründe dergiciliğin yeri ve önemi
The importance of pharmaceutical industry magazines
- Tez No: 287695
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tüm dünyada, farklı toplum yapılarında, farklı konularda ve farklı ölçülerde değişikliklerin olması nedeniyle 21. yüzyıl farklı bir çağ olma özelliğini taşımaktadır. Teknoloji hemen her alanda ciddi değişikliklere neden olurken, insan faktörü önemli bir güç olarak dikkat çekmektedir.İnsanlık tarihi 21. yüzyıla kadar incelendiğinde, hep yaşamına yön veren maddelerle kronolojik olarak bölümlendirilmiştir. Maden çağından başlayarak, feodal dönem, sanayi devrimi, bilgi çağı, uzay çağı gibi kavramlarla tanımlanmıştır. Oysa 21. yüzyıl ikinci yarısı artık insan çağı olarak kavramsallaştırılmaktadır.Örgütsel organizasyonlar ise bu bağlamda insan kaynağına daha fazla önem vermeye başlamış ve örgütsel iletişim artan önemi ile birlikte iletişim araştırmalarının ön sıralarına oturmuştur. Son yıllarda artan sayısı ile birlikte örgütsel iletişim araştırmaları değerlendirildiğinde, çalışan memnuniyeti, çalışan verimliliğinin artırılması ve örgütsel iletişim stratejileri üzerine yapılan çalışmalar dikkat çekmektedir. Modern işletmecilik teorileri teknolojinin gelişimiyle birlikte, örgütsel iletişim araçlarında, ileri teknolojik tasarımlara yer vermektedir. Bu bağlamda klasik bir örgütsel iletişim aracı olan derginin tartışmaya açıldığı araştırmada, derginin, modern dünyada yeri çözümlenmeye çalışılmıştır.Modern organizasyon yapıları içinde derginin, makro ve mikro yapısal özelliklerinin içerikte bir bütün olarak ele alınması ve ileri teknoloji öğelerinin yayın tasarımında kullanılması ile örgüt içi iletişim sürecinde etkin ve verimli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
21st century is a different age: there are changes in diverse issues in different scales all over the world. Technology is causing serious changes in almost all areas while human.Human history up to 21st century is divided chronologically using items guiding human life. It is described starting from the mining age with concepts like feudal period, industrial revolution, information age, and space age. On the other hand, second half of the 21st century is being conceptualized as the human age.In this context, organizations have realized the importance of human resources and organizational communication has begun to take the stage in communication research. When increasing research in the area of organizational communication is evaluated, studies in fields like worker satisfaction, ways to increase productivity and strategies in organizational communication attract attention. Together with developing technology, modern theories in business administration have started to include advanced technological designs in tools of organizational communication. In this context, this study which questions the magazine, the classical organizational communication tool, has tried to sort out its role in the modern world.When the magazine, among other modern organizational systems, is taken as a whole with its micro and macro-structural properties, and advanced technological elements are utilized in publication designs, it seems to be more productive and effective in the process of communication.