Türkçe öğretimi amaçlarının değerler aktarımı bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of Turkish teaching aims through values transfer
  1. Tez No: 287718
  2. Yazar: NAZLI CİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN DİLİDÜZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Eğitim programları, oluşturuldukları dönemin siyasal, toplumsal ve ekonomik arka planını yansıtmakta ve günün gereksinimlerini karşılayacak amaçları içermektedir. Bunun bir uzantısı olarak hazırlanan ders kitapları ve ders kitaplarında yer alan okuma metinleri kuşkusuz bu amaçlara ulaşılması sürecinde en önemli araçlardır. Türkçe Öğretimi Amaçlarının Değerler Aktarımı Bağlamında Değerlendirilmesi başlıklı bu çalışmada, Cumhuriyet'in ilanından günümüze uzanan süreçte İlköğretim Türkçe dersleri için oluşturulan öğretim programları ve bu programlar doğrultusunda hazırlanan İlköğretim Türkçe ders kitapları incelenecek, dönemsel arka planı oluşturan siyasal, toplumsal ve ekonomik yapının Türkçe öğretim programlarına ve Türkçe ders kitaplarına hangi biçimlerde yansıdığı üzerinde durularak, bunların ışığında okutulan metinler yoluyla hangi değerlerle donatılmış yurttaşlar yetiştirildiğine dair sonuçlar ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Educational programmes reflect the political, social and economic background of their periods, in wich they are formed and contain the purposes to provide actual requirements. Coursebooks and reading texts in these coursebooks, that are prepared in accordance to this fact, are definitely the most important means in the process to reach these aims. Drawing upon the primary education Turkish teaching programmes and coursebooks in accordance, this study named ?Evaluation of Turkish Teaching Aims Through Values Transfer? is an attempt to explore the effects of the political, social and economic background on Turkish teaching programmes and Turkish coursebooks and what kind of humans have been trained up in and through the reading texts, conditional to these programmes and coursebooks, since the foundation of Turkish Republic.