Orta Asya Türk cumhuriyetlerinde istihdam politikası: Kırgızistan örneği
Employment policies in central Asian Turkic republics: the case of Kyrgyzstan
  1. Tez No: 287725
  2. Yazar: CHİNARA SARYGULOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmada Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde, günümüzde gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun, her ekonominin en aktüel konularından biri olan işsizlik sorunu ve bu ülkelerde uygulanan istihdam politikaları ele alınmıştır. Çalışmanın amacı geçiş ekonomi olarak adlandırılan bu ekonomilerde, işgücü piyasası yapısı ve özellikleri, uygulanan istihdam politikaları ve onların başarılılığı analiz ederek, istihdam politikası ile ilgili öneriler getirmektir.
Özet (Çeviri)
This study examines the issue of unemployment which is one of the most actual problem of all countries? regardless of the level of the economic development ? and employment policies in Central Asian Turkic Republics.The aim of the study is to make suggestions about employment policies, analyzing structure and feature of labor markets and employment policies in these transit economies.