Kahramanmaraş, Hartlap Orman İşletme Şefliği Sedir (Cedrus libani A. Rich) meşcerelerinde kuruluş özellikleri ve gerekli silvikültürel işlemler
- Tez No: 28774
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGAY ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
8. ÖZET Bu çalışma, Istanbul üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Silvikültür programında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Konusu; Kahramanmaraş Orman İşletmesi, Hartlap İşletme Şefliği Sedir meşcerelerinin kuruluş özelliklerini araştırmak ve bu meşcerelerde uygulanması gerekli si İvikül türel işlemleri belirlemektir. Amacı ise; sözkonusu Sedir meşcerelerinin bünyelerinin iyileştirilecek optimal kuruluşa götürülmesi ve böylece bunların verimli ve kaliteli meşcereler haline gelmelerinin sağlanmasıdır. Araştırma sahamızdaki farklı meşcere kuruluşlarını ortaya çıkarabilmek için» ''50x10) metre ebatlarında bulunan dört adet örnek alan alınmıştır. Bunların ikisi saf Sedir, diğer ikisi ise karışık Sedir meşcerelerinden alınmıştır. Her bir örnek alanın arazide tepe projeksiyonu çıkartılmış, yapılan ölçüm değerlerine göre de büroda meşcere profilleri çizilmiştir. Yapılan arazi çalışmaları ile elde edilen bulgular sonucunda; Hartlap Bölgesi ' ndeki Sedir meşcerelerinin gevşek kapalılıkta bulundukları, kalite ve servetlerinin düşük olduğu ve optimal kuruluştan gayet uzak oldukları belirlenmiştir. Bunun başlıca sebepleri arasında, halkın ormana verdiği çeşitli zararlar ve düzensiz seçme kesimleri gelmektedir. Bölgedeki saf Sedir meşcerelerinde tek tabakalı kuruluşa rastlanmamış, genelde iki veya üç tabakalıya benzer düşey kuruluş şekilleri tesbit edilmiştir» Sedir+Göknar ve Sedir+Böknar+Karaçam karışık meşcerelerinin ise tek ağaç karışımı gösterdikleri ve çok tabakalı düşey kuruluşa sahip oldukları gözlenmiş, yapılan tahribat ve faydalanmaların çoğunlukla Sedir ve Karaçamı hedef almasından dolayı bu türlerin karışım oranlarının gittikçe azal dığı, Göknarların ise artış gösterdiği belirlenmiştir. Bölgedeki saf ve karışık Sedir meşcerelerinin bünyelerinin iyileştirilerek optimal kuruluşa kavuşturulabilmesi için, yapıla cak ilk iş etkili bir koruma olmalı, ormana yapılan tüm tahribat şekilleri ile seçme kesimleri önlenmelidir. Tüm Sedir meşcerele rinde, idare süreleri doluncaya kadar bünyelerine uygun bakım çalışmaları devam ettirilmelidir. îdare sürelerini doldurmuş saf Sedir meşcereleri“Büyük Saha Siper Metodu”ile, karışık Sedir meşcereleri ise“Bavyera Kombine Grup İşletmesi”ile vakit geçirmeden gençleştirmeye alınmalıdır. ülkemiz Sedir ormanlarında karşılaşılan tablolara benzer özellikler gösteren Hartlap Bölgesi Sedir ormanlarına gereken önem verilmeli ve optimal kuruluşa kavuşturulması çabaları ihmal edilmemelidir. Aksi takdirde, bölgede mevcut Sedir ormanları saha ve servetçe daha da azalacak, bünyeleri ise daha da bozulacaktır.
Özet (Çeviri)
- 34 - SUMMARY This study has been prepared as a graduate thesis in the High license program of Silviculture, Technical Science Institute, The University of Istanbul. Its purpose is to investi gate the structural characteristics of cedar stands in the region of Hartlap Management chieftain and to determine the silvicultu re! operations necessary for treatment in stands. Also, the secondary purpose is conducting the cedar stands cited to optimal structure improving their inner building and, so providing them to have come into the state of profolic and quality stands. To determine different stand structures for sample plots with dimension 50x10 m have been taken. Two of them are from pure cedar, but the other two from mixed cedar stands. The crown projection of one sample plot has been optained in field and stand profiles have been drawn in the office using the measures taken. According to the findings optained in this study, the stands in the region of Hartlap have a loose closures their quality and volume are low and not optimum. The main reasons of this are of varions damages made by people and irregular selection cuts. Stands with single cover has not met but generally stands has been seemed to be with two or three strata» The mixed stands, cedar+fir and cedar+f ir+stonepine presents an individual tree mixture and mul tistratif ied vertical structure. But, cedar and stonepine trees lessen down because of the concentration of damages on these species. However, fir trees have been determined to increase in number. To improve the pure and mixed cedar stands in the region and to take them to optimal structure, the first thing to do is effectivelly to protect to the forests and, prevent the destruc tion and selection cuts. The maintenance treatments must be continued consonant to their buildings until the rotation time ends in all cedar stands. Pure cedar stands filled up the rotation time must be regenerated by“the shelter method of expanse arsa”, but mixed cedar stands by“the Bavyera combined group management”without expense of time. Cedar forests of the region Hartlap must be given the necessary importance and it must be struggled to conduct them to optimal structures. In the opposite case, cedar forests will be destroyed in the near feature against people profit.