Male characters and their relation to women in Charlotte Brontë's Jane Eyre and Shirley
Charlotte Brontë'nin Jane Eyre ve Shirley adlı romanlarında betimlenen erkek karakterler ve bu karakterlerin kandınlarla ilişkileri
  1. Tez No: 287730
  2. Yazar: ELİF KAYMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN ŞAVKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma dönemin kadın erkek ilişkileri üzerinde yoğunlaşan Viktorya dönemi yazarlarından Charlotte Brontë'nin iki önemli romanının- Jane Eyre ve Shirley? erkek karakterlerinin analizinden oluşmaktadır. Ataerkil toplum düzeninin hüküm sürdüğü bu dönemin erkek karakterleri de şüphesiz en az erkek egemen bu düzen altında ezilen dönemin kadın kahramanları kadar ilgi çekmektedir. Çoğu zaman çeşitli yollardan kadını boyunduruğu altına almayı amaçlayan Viktorya dönemi erkeği toplumda onu üstün kılacak kadın erkek arasındaki sınıfsal bir farka adeta muhtaçtır. Amacına ulaşmak adına ise aşk başta olmak üzere din ve zorbalık gibi çetrefilli yollara başvurmaktan hiç mi hiç çekinmemektedir. Ancak yazarın da vurguladığı gibi erkeği kadına karşı koşulsuz üstün tutan ataerkil bu toplum düzeni, Tanrının erkek için bir lütfu olmaktan ziyade, sonradan kurulan bir toplum düzeninden ibarettir. Erkek odaklı bu düzeninin dayandığı ayrımcı değer yargılarının son derece farkında olan Brontë ise var olan bu düzenin iki yüzlüğünü açığa vurmak adına romanlarında basmakalıp erkek karakterlerle, bu karakterlerin yenilikçi kadın kahramanlarla olan ilişkilerini resmetmiştir. Başarılı yazar kimi zaman romanlarını erkeğin içinde bulunduğu ataerkil bu düzenin kusur ve önyargılarına uyanışı ve bunla doğru orantılı olarak kadının zaferi ile sonlandırıp umut vaat etmiş kimi zamansa kadını erkek boyunduruğu altında yaşamaya mahkûm ederek eleştirel bir tutum sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of an analysis of male characterisation in the Charlotte Brontë?s two novels: Jane Eyre and Shirley. Undoubtedly portrayals of male characters are as intriguing as the depiction of females in Victorian era which is governed by the strictly defined gender roles. Victorian man, who attempts to exploit and subjugate women in several different ways, is in a constant need for binary oppositions putting him in a higher status in society, and in order to achieve his goal he does not hesitate applying to love, tyranny and religion. However, as the remarkable author also points out in both her novels, patriarchy is merely a man-made institution rather than a grace of God on the side of men. Therefore, Brontë who is aware of the origins of social norms and regulations, portrays stereotype men and their relation to women as a means of displaying patriarchy?s hypocrisy in both Jane Eyre and Shirley, both of which she ends either by the depiction of a man?s awakening to the flaws and prejudices of the on-going system in accordance with women?s victory or with a desperation on the side of the women who are convicted by Brontë to a life under male dominancy.