Güç geometrisi: Kentsel mekân kullanımında hiyerarşi ve kurumsallaşan eşitsizlik
Power geometry: Hierarchy in the use of urban space and institutionalized inequality
  1. Tez No: 287731
  2. Yazar: AYSUN SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Toplumda oluşan eşitsizliklerin mekândaki ifadesi olarak tanımlanan `Güç Geometrisi', zaman ve mekân sıkışmasına referans vermekte, kentte insanlar arası bir hiyerarşi yaratmakta, farklı sosyal grupların kentteki yaşama?çalışma?eğlenme?alışveriş gibi alışkanlık mekânları ile bağlantı kurma biçimlerine yansımaktadırBu çalışmada birbirine yakın yaşayan iki farklı gelir gurubunun kenti yaşama ve kullanma biçimleri ile birbirlerine bakış açıları üzerinden, kentsel mekândaki `Güç Geometrisi' kavramının varlığına ilişkin ipuçları yakalanmaya çalışılmıştır.Çalışma, İstanbul'da `aynı mekânda ayrı dünyalarda' yaşayan iki farklı gelir grubunun mekânsal olarak araştırmaya uygun bir biçimde konumlandığı tespit edilen Samandıra'da gerçekleştirilmiştir.Kartopu yöntemi ile ulaşılan iki farklı sosyal grupla anket tekniği kullanılarak tamamlanmış olan çalışmanın saha bölümünde, mevcut durum yaşayan insanlar kaynak olarak alınarak onların gözünden ?kentsel mekân kullanımında sosyal gruplar arasındaki hiyerarşi?nin varlığı tespit edilmiştir.Birinci bölümde kentsel mekân kavramı, tarihsel süreç içinde uğradığı değişimler, gelişimler, sosyal gruplarla etkileşimi ve bağı konuları; ikinci bölümde, kurumsalcılık yaklaşımı ve eşitsizlik ile bağlantısı ele alınmıştır. Üçüncü bölüm ise, kentsel mekân kullanımında hiyerarşinin varlığı ve artık kentsel yaşamın her noktasında yerleşen eşitsizliklerin ölçüldüğü saha bölümünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Inequalities in society is defined as an expression of 'Power Geometry', to give time and space compression reference, to design an hierarchy among people in the city, different social groups in the city to live-work-entertainment-shopping venues such as the habit of connecting with forms is reflected inIncome group living close to each other in two different forms of city, living and operating with each other through the perspectives of urban space 'Power Geometry' attempt to capture clues for the existence of the concept.The study will be conducted in Samandıra, in Istanbul where 'the separate worlds in space' living in two different spatial-income group is located, as determined in accordance with research carried out.The study will be carried out with the survey technique in two different social groups in the field, taking as the source of their current situation through the eyes and experience of the people living in“the use of urban space between the hierarchy of social groups”will be determined by the presence.In the first section, the concept of urban space, in the process suffered by the historical changes, improvements, bond issues and the interaction of social groups, and the second section, with a connection to inequality institutionalism approach are discussed. The third section, the presence of the hierarchy in the use of urban space and urban life is no longer part of the field measured at each point settled inequalities.