Nazan Bekiroğlu'nun kurmaca eserlerinde geleneğin izleri
The influence of tradition on Nazan Bekiroğlu's fictional works
- Tez No: 287736
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Gelenek, sosyal bilimlerin en temel meselelerinden biri olduğu için birçok farklı disiplinde bu kavramla ilgili tanımlamalar yapılmıştır. Gelenek, özellikle sosyoloji, din, felsefe ve edebiyat sahasında geniş bir şekilde tartışılan bir meseledir. Edebiyatta gelenek, yenileşme devri Türk edebiyatında eski-yeni tartışmasının odağında yer almış, her devirde siyasi, sosyal ve kültürel meselelere bağlı olarak farklı bir görünüm kazanarak günümüze kadar canlılığını korumuştur.1980'li yıllardan sonra gelenekle ilgili yayımlanan eserlerde büyük bir artış gözlemlenmektedir. 1990'yıllardan sonra yazın hayatına giren Nazan Bekiroğlu da geleneği merkeze alarak son derece başarılı eserler yazmıştır. Yazar, postmodern teknik unsurlardan yararlanmakla birlikte eserlerinde vermek istediği mesajlarda geleneğe yaslanmaktadır. Yani Bekiroğlu, sabit bir merkez etrafında hareket etmektedir.Bu tezde Nazan Bekiroğlu'nun kurmaca eserlerinde geleneğin izleri araştırma konusu yapılmıştır. Girişte geleneğin farklı disiplinlerde ve Türk edebiyatında ne anlama geldiği üzerinde durulmuş, geleneğin kaynakları belirtilmiştir.Geleneğin kaynakları belirtildikten sonra tezimizin birinci bölümünde Bekiroğlu'nun kurmaca eserlerinde dini ve tasavvufi unsurların neler olduğu incelenmiştir. İkinci bölümde tarihin; üçüncü bölümde de geleneksel bir ana tema olarak `aşk'ın eserlere nasıl yansıdığı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Since tradition is one of the basic issues of social sciences, various different definitions of this concept have been made in different disciplines. Tradition has been discussed widely especially in sociology,religion,philosophy and literature. Tradition in literature has stood in the center of a `new-old? discussion and this concept has gained a different outlook depending on political, social and cultural approaches in every age and kept its novelty so far.After 1980?s there was a great increase in the number of works about tradition.Nazan Bekiroğlu started her writing career after 1990?s. Focusing on tradition,she has written many succesful works.As well as utilising technical facilities of postmodernism,to convey her messages,the writer uses tradition. In other words, Bekiroğlu moves around a fixed center.In this study, the the impact of traditon on Nazan Bekiroğlu`s fictious works are focused.In the fisrt part of this study,in addition to how tradition is perceived in various disciplines and in Turkish Literature, the way it is perceived in literature are discussed and the sources of tradition are presented.After the sources od tradition , the religious elements in Bekiroğlu?s fictional works are studied in the first part of this study.In the second part, the reflection of history on the works are examined and in the third part, how love,as a traditional main team ,is reflected on the works are studied.