Nazan Bekiroğlu'nun kurmaca eserlerinde metinlerarası ilişkiler
The relationships of intertextuality in Nazan Bekiroğlu's works of fiction
  1. Tez No: 345298
  2. Yazar: İZZET ŞEREF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Nazan Bekiroğlu, modern Türk romancılığının ve hikâyeciliğinin önde gelen kalemlerindendir. Onun eserleri farklı açılardan okunacak kadar zengin metinlerden oluşmaktadır. Metinlerarası okuma bu açılardan sadece biridir. Diğer yandan son yıllarda metinlerarasılığın bir yöntem hâline geldiği görülmektedir. Temeli postmodernizme dayanan metinlerarasılık, başta J. Kristeva olmak üzere M. Riffaterre, R. Barthes, G. Genette gibi birçok dil bilimcinin geliştirdiği bir metin çözümleme yöntemidir. Bu çalışmada Nazan Bekiroğlu?nun kurmaca eserleri metinlerarası ilişkiler bağlamında ele alınıp değerlendirilmeye çalışılmıştır. Tespit edilen ilişkiler ?ayetler, hadisler, dinsel ve mitolojik kimlikli kişiler, tasavvufi unsurlar, tarihsel unsurlar, Osmanlı padişahları, tarihçiler ve sanatçılar, eserler, motifler? şeklinde dokuz başlık altında ortaya konulmuştur. Bu başlıklar altında elde edilen bulgular farklı kaynaklarla desteklenmiş ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Söz konusu eserlerde metinlerarası ögelerden açık alıntı, gizli alıntı, anıştırma ve öykünme yönteminin sıklıkla kullanıldığı ve bu kullanımların eserleri çeşitli yönlerden güçlendirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Söz konusu ögeler eserlerin çok sesliliğini güçlendirmekle beraber okurdan entelektüel bilgi birikimi istemektedir.
Özet (Çeviri)
Nazan Bekiroğlu is author of a master of modern Turkish novels and narration. Bekiroğlu?s works are rich enough to be read from different angles. Intertextuality is just one of the angles. On the other hand in recent years intertextuality has become a method. Intertextuality is the basis of postmodernism it is a text analysis method which developed such a linguists like J. Kristeva, M. Riffaterre, R. Barthes, G. Genette. In this study Nazan Bekiroğlu?s fiction works are evaluated in the context of intertextuality. The identified relationships have been introduced ?verses, hadiths, the prophets and the people involved, mystical elements, historical factors, the Ottoman sultans, other people, artifacts and motives? under the hood in the form of nine. Under these headings the findings were supported and interpreted by different sources. The researcher discovered that the intertextual units which definite excerpt, confidential excerpt, allusion and imitation uses typically in the Bekiroğlu?s works and the point of question usages strengthens to this works from various aspects. In this context these units strengthens the works polyphonic features and also demands intellectual knowledge from the reader.