Kat Mülkiyeti Kanun'undaki yeni düzenlemeler
New arrangements at Law of Condominium
- Tez No: 287743
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kat mülkiyeti, büyük şehirlerin konut sıkıntısına en faydalı çare olarak görülmekte olan bu sebeple de tüm dünyada hukukçuların gözünde ilgi odağı haline gelen kökleri çok eski tarihlere uzanan bir kurumdur. Kat mülkiyeti hukuk düzenimizde medeni kanundan önce de yer almış bir kavramdır zira kat mülkiyeti Mecelle`de düzenlenmişti. 2. Dünya Savaşından sonra, bütün Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, İsviçre ve Türkiye`de de kat mülkiyeti kurumuna yeniden ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaç müşterek mülkiyet ve ayni tesirli müşterek mülkiyet sistemleri ile giderilmeye çalışılmış ancak bu sistemler ihtiyaçları giderememiştir. Kat mülkiyeti kurumu Türk hukukunda çeiitli aşamalardan geçmiş 1965 yılında 634 sayılı kat mülkiyeti kanunu çıkarılmıştır. Bu kanun ise günümüze dek defalarca değişime uğramıştır. Bu değişikliklerden en yenileri 2007 yılında 5711 sayılı kanunla ardından da 2009 yılında 5912 sayılı kanunlarla yapılan değişikliklerdir. Tezim 5711 ve 5912 sayılı kanunlar ile yapılan değişikliklere ilişkindir.
Özet (Çeviri)
Turkish Condominium Ownership Law numbered 634, which is related to the separate buildings on a parcel which can be used independently as a flat, a shop etc. , was announced in the Official Gazette numbered 12038 and dated 02.07.1965 and was came into force on 02.01.1966.In order to realize keeping up with the speed of societal changes based on the real estates and other immovable, the lawmakers have been worked on the Turkish Condominium Ownership Law numbered 634. Hence the mentioned Law was amended several times last 40 years.In order to execute of the Law numbered 634, the last important amendment was made with the name of ?The Amendment of Turkish Condominium Ownership Law numbered 5711 dated 14.11.2007?.The need of housing has been increased in parallel with the increasing of the urbanization. Hence, to live in a big city became almost impossible and this situation triggered the demand of collective housing. The increased demand of the collective housing came with problems on the practicing of the Law numbered 634. Due to the mentioned necessities of the public with the problems regarding the independent buildings on a parcel with the requested control on common expenses, management etc, ?