Mal rejimi sözleşmelerinin tenkis davasına etkileri
Effects of goods regime contracts on the reduction case
- Tez No: 856846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hukukumuzda çoğunlukla uygulama alanı bulan edinilmiş mallara katılma rejiminde, sıklıkla evlilik birliğinde edinilen malların ölen eş üzerine kayıtlı olması hali üzerinde durulmuştur. İncelenen çalışmalarda, mal rejiminin ölümle sona ermesi halinde sağ kalan eşin tasfiyeden kaynaklanan alacaklarının, ölen eşin terekesinin pasifi olarak kabul edilmiştir. Sonuç olarak da sağ kalan eşin tasfiyeden kaynaklanan alacakları diğer tüm pasifler gibi terekeden ayrıldıktan sonra bütün mirasçıların miras paylarına göre paylaşım yapılması gerektiği göz önüne alınmıştır. Tasfiyeye konu olabilecek malların sağ kalan eş üzerine kayıtlı olması halinde diğer saklı paylı mirasçıların bu mallarda mirasçının katılma alacağı, değer artış payı alacağı ya da denkleştirme alacağı gibi alacaklarının terekeye dahil edilmesi gerektiğini göz önünde bulundurulmamaktadır. Bu da sağ kalan eşin aslında tasfiyeye konu olarak bir kısmı ölen eşin terekesine dahil edilmesi gereken mallar üzerinde serbestçe tasarruf özgürlüğünü kullanması ve diğer saklı paylı mirasçıların saklı paylarını ihlal etmesi sonucunu doğurur. Bu çalışma ile saklı payı ihlal edilen mirasçıların tenkis davası ile sağ kalan eş adına kayıtlı ancak tasfiyeye konu olabilecek mal ve alacakların terekeye dahil edilip edilemeyeceği veya ölen eş adına kayıtlı mallarda sağ kalan eşin tasfiyeden kaynaklanan alacaklarına öncelik verilmesinin mümkün olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the regime of participation in acquired property, which is mostly applied in our law, it is often emphasized that the property acquired in the marriage union is registered with the deceased spouse. In the studies examined, in the event that the property regime ends with death, the receivables of the surviving spouse arising from the liquidation are accepted as the liabilities of the deceased spouse's estate. As a result, it has been taken into account that the surviving spouse's receivables arising from the liquidation should be shared according to the inheritance shares of all heirs after leaving the estate like all other liabilities. In case the property subject to liquidation is registered with teh surviving spouse, it is not taken into consideration that the receivables of the heir with other hidden shares, such as participation receivables, value increase receivables or equalization receivables, should be included in the estate. This results in the surviving spouse exercising his or her freedom of disposal over the property, some of which should be included in the estate of the deceased spouse as matter of liquidation and violating the reserved shares of other heirs with reserved shares. In this study, it has beeb examined whether the property and receivables registered in the name of the surviving spouse but which may be subject to liquidation can be included in the estate or whether it is possible to give priority to the receivables of the surviving spouse resulting from liquidation in the propertied registered in the neme of the deceased spouse.