Pelit-Aslan kontrtabla fabrikasında üretim teknolojisi
- Tez No: 28775
 - Danışmanlar: PROF. DR. YENER GÖKER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
VIII. ÖZET Orman ürünleri alanındaki en önemli gelişmelerden biri odun kökenli levha ürünlerinin üretimi olmuştur. Bu ürünler arasında levha ürünleri önemli bu yer tutmaktadır. Uygulama alanlarına bağlı olarak kontrtablalar spesifik özelliklere sahip olmalıdır. Bu nedenle kontrtabla yapım teknolojisi ve standardlarda belirtilen özelliklere uygunluğunu anlamak için fiziksel ve mekanik özelliklerinin araştırılması gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, Pelit Arslan Kontrplak fabrikasında, kontrtabla üretim teknolojisi ve bu levhalara ait fiziksel ve mekanik özelliklerini tespit etmektir. Test materyali olarak, genel amaçlar için üretilmiş 16 vel9 mm kalınlık sınıfından 5' er adet deneme levhası rastgele alınmıştır. Her bir test için deneme levhalarından 30' ar adet numune hazırlanmıştır. Böylece her bir test 30' ar numune üzerinde yapılmıştır. Testler 20 ± 2C° ve % 65 ± 5C° bağıl nemde kondisyonlanmış numuneler üzerinde yapılmıştır. TS 47 (1981)' ye göre aşağıdaki testler yapılmıştır.. Kalınlık kontrolü,. Rutubet miktarı,. Özgül ağırlık (hava kurusu),. Yapışma direnci,. Liflere paralel yönde eğilme direnci,. Liflere dik yönde eğilme direnci,. Eğilmede elastiklik modülü. Sonuçlar (aritmetik ortalama olarak) aşağıda verilmiştir. 95Deneyin Adı Kalınlık mm Aritmetik ortalama X Kalınlık kontrolü 16 19 16.33 cm 19.05 cm Özgül Ağırlık 16 19 0.52 gr/cm3 0.51 gr/cm3 Su Miktarı 16 19 11.43 % 11.84% Yapışma Direnci 16 19 5.4 5.8 Liflere paralel yönde Eğilme Direnci 16 19 478.66 kp/cm2 325.00 kp/cm2 Liflere dik yönde Eğilme Direnci 16 19 459.46 kp/cm2 422.00 kp/cm2 Elastiklik modülü 16 19 56002 kp/cm2 41481 kp/cm Böylece denemeye tabi tutulan kontrtablalar, özgül ağırlık, rutubet miktarı, liflere paralel yönde eğilme direnci, liflere dik yönde eğilme diren ci ve elastiklik modülü değerleri standardlara uygun bulununken, kalınlık kontrolü ve yapışma direnci değerleri satandardlara uygun bulun mamıştır. 96
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most important developments in the forest products field has been the manufacture of wood-based panel products. Among these products the blockboard has a impartatplace. Depending on the requirements of the field of application the block- board must have specific properties. Thus, it is necessary that their physical and mechanical properties are investigated to ascertain that the requirements of the applicaple standarts are met. The purpose of this study was to determine the blockboard manu facturing thecnology and physical and mechanical propeties boards pro duced in the Pelit Arslan playwood factory. The test matarial, five exprimental boards (19) and five exprimen- tal boards (16), were taken randomly from the normal products of the factory. For each test 30 specimens were prepared and tested. The tests were carried aut on specimens conditioned at 20+ 2 C and 65 ± 5 per cent relative humudity.. The folloving tests were made according to TS 47 (1981) :. Thickness control,. Moisture content,. Spesific gravity (air dry),. Knife test,. Bending strength paralel to the grain,. Bending strength perpendicular to the grain,. Modulus of elasticity in bending. 97The results (aritmetical means ) are given below : Thus, blockoard tested comply with the Turkish standard, TS 47, in their spesific gravity, moisture content, bending strength paralel to the grain, bending strength perpendicular to the grain, and modulus of elas ticity in bending, but not in their thickness control and knife test. 98