İnci Aral'ın hikâye ve romanlarında kadın
The woman in İnci Aral's stories and novels
  1. Tez No: 287749
  2. Yazar: NEZAKET BAYKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada İnci Aral'ın hikâye ve romanlarında yer alan kadınlar incelenmiştir. Eserlerdeki kadınların çeşitli sorunları ve bu kadınlarla ilgili diğer bazı konular, belli başlıklar altında tasnif edilmiştir. Tasnif edilen bütün konular yazarın hayatıyla bağlantı kurularak ele alınmıştır.Çalışmamızda İnci Aral'ın elli dokuz hikâye ve sekiz romanında mevcut olan yüz otuz beş kadın kahramanın ağırlıklı olarak ortak sorunları belirlenmiş ve bu sorunlar boşanma, aldatma, intihar, annelik, aşk, yalnızlık, yatılı okul, rüya ve sanat gibi diğer bazı konular çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmamız esnasında bütün bu konuların İnci Aral'ın hayatıyla yakından ilgili olduğu görülmüş ve kadın kahramanlarla yazarın hayat çizgilerindeki benzerlikler de söz konusu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The female characters which take part in Inci Aral?s stories and novels are analyzed in this work. Various problems of the women in her stories and novels and other cases about those female characters are classified under some certain sub-heads. All those classified sub-heads are examined in connection with Inci Aral?s own life.Principally, the common problems of one hundred and thirty five female protagonists in fifty nine stories and eight novels written by Inci Aral are determined and those issues are examined within the framework of some topics such as the problems in marriage and social life; divorce, cheating, suicide, motherhood, love, loneliness, boarding school, dream and art. Throught the research, it is seen that all those themes are so closely related to Inci Aral?s own life and the similarities between the author and the female prootogonists? lives are assessed.