Öğrenme kavramının organizasyonlara yansıtılması ve bir araştırma
Reflection of learning concept to the organizations and a research
- Tez No: 287751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Globalleşmenin beraberinde getirdiği sürekli ve hızlı değişimler, organizasyonların mevcut yapılarını değiştirme konusunu zorunlu kılmaktadır. Sürekli ve hızlı bir biçimde gerçekleşen değişimler karşısında, bu değişimlere cevap verebilecek yegane yapılar, Öğrenen Organizasyonlardır. ?Sürekli bir öğrenme? felsefesini benimseyen, kendini yenileyen, geliştiren, bilgi üreten ve bilgiyi kullanan Öğrenen Organizasyonlar, bilgileri tecrübeleri ile birleştirerek, hayatlarını devam ettirmekte, diğer organizasyonlara göre daha hızlı bir biçimde hedeflerine ulaşmaktadırlar.Bu tez çalışmasında günümüzün vazgeçilmez organizasyon yapıları haline gelen Öğrenen Organizasyonların gelişimi, özellikleri anlatılmış ve Öğrenen Organizasyon yaklaşımını benimseyerek, bu doğrultuda uygulamalar yapan, lastik endüstrisinde faaliyet gösteren bir organizasyondaki çalışanların, bu uygulamaları nasıl algıladıklarına dair bir araştırma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The continuous and rapid changes brought along Globalization necessitate changing the topic of existing structures of the organizations. The only bodies can respond to the continuous and rapid changes are the Learning Organizations. The Learning Organizations which adopt a ?Continuous Learning? philosophy, renew and develop themselves, generate and use information, perpetuate their existence by combining the Information with their experiences and reach their goals faster than the other organizations.In this study of thesis, the development and characteristics of Learning Organizations explained and a practice about how employees perceive the applications of this issue had been performed with the employees of a company which is active in tire industry, adopted Learning Organizations approach and accordingly has got applications.