Konaklama işletmelerinde stratejik bir yönetim aracı olarak benchmarking (kıyaslama) tekniğinin kullanılmasına yönelik bir alan araştırması
A field research for determining the usage of benchmarking at hospitality enterprises as a strategic management technique
  1. Tez No: 287759
  2. Yazar: HAYRETTİN KIVANÇ ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA MUĞAN ERTUĞRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Küreselleşme, hızlı teknolojik değişim ve yeni oluşan pazarlar, müşteri beklentilerinin değişmesi gibi nedenler sonucu ortaya çıkan ve her geçen gün giderek daha da artan rekabet koşulları karşısında dünyanın her yerinde işletmeler stratejik yönetime daha fazla önem vermeye başlamışlardır. 1980li yıllarda ABD'de uygulanmaya başlanan ve günümüzde tüm dünya genelinde geniş bir uygulama alanı bulan ``benchmarking'' kavramı da stratejik yönetimin etkinliğini artırmada önemli bir teknik haline gelmiştir.Türkçeye ``kıyaslama'' olarak çevrilen benchmarking kavramı; sürekli gelişmeye dayanan bir felsefeden yola çıkan ve işletmenin güçlü ve zayıf noktalarının belirlenerek, işletmenin süreçlerini iyileştirmek amacıyla bir organizasyonun kendi içinde ve/veya diğer organizasyonlardaki ?en iyi uygulamaları? tespit ederek bunları kendi organizasyonuna uyarlaması şeklinde kullanılan bir yönetim tekniğidir.Benchmarking tekniğinin İstanbul'daki beş yıldızlı konaklama işletmelerinde bilinirlik ve kullanım düzeyini saptamaya dayanan bu araştırma sonucunda konaklama işletmesi yöneticilerinin çoğunun aslında benchmarking tekniği hakkında bilgi sahibi olduğu fakat görev yaptıkları konaklama işletmelerinde yeterli derecede benchmarking tekniğinin kullanılmadığı ve uygulamada eksiklikler olduğu göze çarpmıştır. Görev yaptıkları konaklama işletmelerinde benchmarking tekniğini kullanmadıklarını belirten yöneticiler ise çoğunlukla bilgi paylaşımındaki çekincelerini belirtmiş ve faydalanabilecekleri veritabanı eksikliğinden yakınmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the increasing competitive requirements occured by the causes such as globalization, rapid technological changes, emerging markets and changing customer expectations, businesses all around the world have begun to give more importance to strategic management. Introduced in the 1980s in the United States, benchmarking has now a wide range of applications thoughout the world and has been an important technique for enhancing the effectiveness of strategic management.Translated as ?kıyaslama? into Turkish language, benchmarking depends upon a philosophy based on continuous improvement and is a management technique which is used as identifying the strengths and weaknesses of the organization, determining the ?best practices? within the organization and/or other businesses and adapting them into own business in order to improve business processes.In the end of this research which is based on identifying the level of awareness and applicability of benchmarking technique in five star hotels operating in Istanbul, it has been found that in fact most of the hotel managers have knowledge about benchmarking technique, but this technique is not adequately used in their businesses and they have some problems in practice. Hotel managers who stated that benchmarking is not used in their businesses often expressed their discomfort about knowledge sharing and complained about the lack of database they could benefit from.