Azerbaycan'ın Sovyetler tarafından işgali ve baskı siyaseti (1920-1937)
The occupation of Azerbaijan by the Soviets and the policy of suppression (1920-1937)
  1. Tez No: 287768
  2. Yazar: ELCHİN NECİYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Azerbaycan, gerek yeraltı ve yerüstü zenginlikleri gerekse stratejik konumusebebiyle geçmişte çeşitli devletlerin işgallerine uğramış, yabancı yönetimler altındayaşadığı bu dönemlerde de onların siyasî ve kültürel yönden baskılarına maruzkalmıştır. Bu işgallerin içerisinde en sıkıntılı olanı ise, hiç şüphesiz, 27 Nisan1920'de Sovyet Rusya'nın XI. Kızılordusu tarafından gerçekleştirilen işgaldir.Azerbaycan'da yetmiş yıl gibi uzun bir zaman süren ve ?Sovyet dönemi? veya?komünist dönem? olarak adlandırılan bu dönemde ülkede olup bitenler hakkındakigerçekler insanlardan saklanmış, açıklanan olaylar ise tek taraflı veya çarpıtılmışbiçimde kaleme alınmıştır. Başka bir şekilde olması da beklenemezdi.
Özet (Çeviri)
In the past, Azerbaijan, due to its strategic location and wealth of bothunderground and above ground, has suffered occupation by various states and duringthe period of foreign governments Azerbaijani people have been subject to pressurein political and cultural aspects. Among these invasions, the most troublesome one,undoubtedly, was the invasion which realised on 27 April 1920 by the XIth Divisionof the Red Army of Soviet Russia. In this period named as ?Soviet era? or?communist era? in Azerbaijan, the realities about goings-on in the country werehidden from the people and the announced ones were published one-sided ordistorted. Yet it can not be expected otherwise.