Comparison of Turkey's foreign trade with EU and the world during 1971-2006
Türkiye'nin dış ticaretinin Avrupa Birliği ülkeleri ile dünya ülkeleri ekonomileri'nin dış ticareti ile kıyaslaması (1971-2006 dönemi)
- Tez No: 287769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK GÖKÇE ADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Ekonomisi ile birlikte Dünya Ülkeleri ve Avrupa Birliği Ülkelerinin büyüme oranları, nüfus artışları, Türkiye de 1980 sonrası uygulamaya konulan ihracata yönelik kararlar ve 1995'te kabul edilen gümrük birliği uygulamasının, Türkiye'nin Avrupa Birliği ülkeleri ve bir bütün olarak dünya ülkeleri ile olan ithalat ve ihracat hacmi üzerindeki etkisini anlamaya çalıştım. Bu nedenle, sosyal bilimlerde oldukça kullanılan, Newton'nun ?Evrensel Yerçekimi Kanununa? dayanan ?Gravity Model? temel alınmış ve bu konuda bir survey çalışması yapılmıştır.Türkiye'nin Avrupa Birliği ile özel bir ticaret ilişkisi olup olmadığını 1967-2001 dönemini ele alarak araştıran; ?AB üyeliğinden uzakta ve kırk yılı aşkın uyum çabaları sonrasında Türkiye'nin AB ile olan ticari ilişkisi ne derece özel? sorusuna da cevap arayan (Antonucci ve Manzocchi, 2006) çalışmasından esinlenerek ?Gravity Model? çerçevesinde 4 model oluşturulmuştur. Bu modellerdeki değişkenler arasında yüksek oranda korelasyon bulunmaktadır. Ancak yapılan ko-integrasyon testi, modeli test etmem için devam etmemi mümkün kılmıştır. Elde edilen sonuçlar gösteriyor ki; bütün denklemlerde, Türkiye'nin nufusu (POPt) dışındaki tüm değişkenler pozitif etkiye sahiptir. Ortak anlamsız değişkenler dünya ve Avrupa Birliği ülkelerinin ekonomik büyüme oranlarıdır (GDPw / GDPeu). İhracata yönelik politika uygulamaları, Türkiye'nin ihracat hacminde daha etkinken, gümrük birliği anlaşması Türkiye'nin ithalat hacmi üzerinde daha etkindir. Bütün denklemlerde, bir önceki senenin ithalat ve ihracat değerleri bir sonraki senenin dış ticaret hacmi üzerinde etkilidir. Bu sonuçlara dayanarak, gümrük birliğinin (CU), ihracattan daha fazla Türkiye'nin ithalatının gelişmesine neden olduğu sonucuna varılabilir. İhracata yönelik politika uygulamaları da, ihracatın gelişimi açısından faydalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, I tried to analyse effects of growth rate of Turkey, EU and the World country economies, population growth rate of Turkey, EU and the World countries, the effects of export oriented policy applications of Turkish government which came into force after 1980?s, Customs Union agreement which Turkey accepted on 1995, over Turkey?s import and export volume with EU and the World countries in total. Therefore, ?Gravity Model? which widely used in the social sciences and based on Newton?s ?The Universal Law of Gravity?, was taken as base point and a survey has been made on this subject.Within the framework of Gravity Model, I generated 4 models based on the work of Antonucci and Manzocchi, 2006 which investigates whether there is a special trade relationship between Turkey and European Union, and also tries to understand the question ?To what extent are Turkey's trade relations with the EU already special, after four decades of adaptation efforts but far away from EU membership?? considering the period 1967-2001. For all models, there are high percentage of correlation between variables. But co-integration test showed that it was possible to continue to test the model. Obtained results showed that in all the equations, variables have positive effect except population of Turkey (POPt). Common meaning less variables are growth rate of World economies (GDPw) and growth rate of European Union countries economies (GDPeu). Export oriented policy applications are more effective in export volume while Customs Union agreement is more effective in Turkey?s import with EU. In all equations, previous year?s import and export values effects the following year?s foreign trade volume. Based on those results, it is concluded that Customs Union (CU) had caused more development in import volume of Turkey. Export oriented policy applications are also beneficial in the development of export.