Borçlu temerrüdünün sonuçları
The results of debtor?s default
- Tez No: 287767
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın konusunu ?borçlu temerrüdünün sonuçları? oluşturmaktadır. Borcun ifa edilmemesi durumlarından biri olan borçlunun temerrüdü kurumu BK m. 101 ilâ 108 arasında düzenlenmiştir. Borçlu temerrüdü, borçlunun muaccel olan ve ifa edilebilir nitelikteki borca konu edimini zamanında yerine getirmemesi suretiyle ifada gecikmesi ve bununla birlikte bazı şartların gerçekleşmesi hâlinde ortaya çıkan bir sorumluluk nedenidir. Borcun muaccel ve ifa edilebilir olması temerrüdün temel şartlarını oluşturur.Borçlu temerrüdünün sonuçlarını, ?genel sonuçlar? ve ?özel sonuçlar? şeklinde ikili bir ayırıma tabi tutmak mümkündür. Borçlunun temerrüdü hâlinde tüm sözleşme tiplerinde doğacak olan sonuçlar genel sonuçlar, sadece para borçlarında, tam iki tarafa borç yükleyen sözleşmelerde ve yapma borçlarından doğacak sonuçlar ise özel sonuçlardır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the results of debtor?s default. Debtor?s default which is one of the nonperformances of obligation is regulated in Turkish Code of obligation (O.C.) articles 101 ? 108. Deptor?s default is a result of responsibility that occurs as the deptor fails to performance of a debt at the proper time which is due and dischargeable, and yet after the occurance of some certain conditions. The fundamental condition of debtor?s default is that the debt is due and dischargeable.It is possible to distinguish the results of debtor?s default as the general results and private results. In case of debtor?s default; the results in all kinds of contracts are general results; only in financial obligations, in synallagmatic contracts and service related obligations are called private results.