Servetin yaygınlaştırılması politikaları açısından çok ortaklı anonim şirketlerde azınlık hakları ve vekaleten oy kullanma sistemi
Minority shareholder rights and proxy voting system in joint-stock companies in terms of wealth extending policies
- Tez No: 287771
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN ÖMER AKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
İktisadi demokrasinin tesisi için küçük ve orta büyüklükteki kişisel servetlerin geliştirilebilmesi büyük önem taşımaktadır. Sermayenin halk tabanına yayılması servet politikası ve iktisadi demokrasinin tesisi açısından son derece önemlidir. Bu açıdan hem servet politikaları ve hem de iktisadi demokrasinin gelişimi için şirketlerdeki hissedar gruplarının haklarının korunmasıyla önemli bir adım atılmış olacaktır.Bu çalışmanın amacı azınlık hissedar haklarının irdelenmesiyle, genel kurullarda hissedarların ilgisizliği sonucu oluşan güçboşluğu dolayısıyla ortaya çıkan adaletsizliğe karşı çözüm yolu olarak vekaleten oy kullanma sistemi ve benzeri sistemlerin tanıtılmasını sağlamak ve ABD vb. ülkelerdeki uygulamalardan da faydalanarak önümüzdeki dönemlerde ülkemizde de gelişimine katkıda bulunmaktır.Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde servetin yaygınlaştırılması politikalarına ve bu açıdan genel olarak hissedar haklarına değinilmiştir. Daha sonra ikinci bölümde azınlık hissedar hakları konusu irdelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise genel kurullarda güç boşluğundan yararlanarak yönetimin kontrolünün belli bir azınlığın eline geçmesi irdelenerek, buna çözüm yollarından vekaleten oy kullanma sistemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
For Economic democracy itis very important to improve the rights and wealthness of small and medium investors. In implementation of wealth policy and economical democracy, the extension of capital to the public base is vital. In this sense both for wealthness policies and both for the improvement of economic democracy the protection of the existing rights of individuals is vey important.The major aim of thesis is to research the minority shareholder rights and power gaps that occurs in general mettings as a a result of indiffirence of shareholders and to offer voting proxy system as a solution. USA and Asian country practices are also discussed inorder to contribute for the best practice in Turkey.To this end in the first chapter of the thesis the wealthness policies and shareholder rights are disccussed in general. In the second chapter minority shareholder rights are disccussed. In the third and last chapter th minority groups who posesses the control by taking advantage of power gaps that exists in general meetings and proxy voting systems are introduced as a solution.