'William Faulkner'in 'Ses ve Öfke' eserinde zaman ve bilinç kavramları'
Concepts of time and consciousness in William Faulkner's 'The Sound and The Fury'
- Tez No: 287770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA BULUTSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde William Faulkner'in Ses ve Öfke adlı eseri bir modernist anlatı olarak `zaman' ve `bilinç' kavramları bakımından incelenmektedir. 20. Yüzyılda dünyada meydana gelen değişimler, gerçeklik ve doğru kavramları üzerindeki tartışmalar ve bu kavramların tanımlarının değişmesi diğer bütün sanatlarda olduğu gibi edebiyatta da farklı anlatı yöntemlerinin ihtiyacını da beraberinde getirmiştir, çünkü bu yeni gerçekliği geleneksel yöntemlerle anlatmak mümkün değildir. Bu çağda, özellikle William James, Henri Bergson, Sigmund Freud ve Albert Einstein gibi düşünürler `zaman' ve `bilinç' kavramlarını sorgulamış ve bunlar için yeni tanımlar bulmuşlardır. Birçok modernist yazar da aynı şekilde eserlerinde bu kavramları sorgulamaya, hatta eserlerini, `zaman' ve `bilinci' merkeze yerleştirerek kurgulamaya başlamışlardır. William Faulkner'in Ses ve Öfke adlı eseri de zaman ve bilinç konusunda farklı anlatı yöntemleri üreten deneysel bir yapıt olarak modernist romanın önemli bir noktasıdır. Bu çalışmada öncelikle modernist anlatının özellikleri ve edebiyat geleneğine ne getirdiği, daha sonra da bir modernist anlatı olarak Faulkner'in yapıtının zaman ve bilinç kavramlarına nasıl farklı biçimlerde baktığı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, William Faulkner?s novel The Sound and The Fury is studied in terms of the concepts `time? and `consciousness?. In 20. Century, the changes which took place in the world, discussions about the concepts of `reality? and `truth? and the changing of the definitions of these concepts brought the need of new narrative techniques just as all the other arts; as it was not possible to narrate that new reality with conventional techniques. In that age, especially philosophers and scientists like William James, Henri Bergson, Sigmund Freud and Albert Einstein questioned the concepts `time? and `consciousness? and found new definition for them. Likewise, Modern writers began to question these concepts and began to fictionalise their works establishing `time? and `consciousness? in the center of their works. William Faulkner?s The Sound and The Fury is an important point of modern novel which creates different narrative techniques on time and consciousness. In that study, firstly the features of modern narrative and what it brought to literary tradition, then how Faulkner?s work as a modern narrative views the concepts of `time? and `consciousness? in different ways will be analyzed.