Kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezalara seçenek yaptırımlar
Alternative sanctions to freedom restricting penalties
  1. Tez No: 287772
  2. Yazar: SİBEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SELAMİ MAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin amacı ceza sistemimize yeni giren kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezalara seçenek yaptırımların incelenmesidir.Seçenek yaptırımlar, cezanın bireyselleştirilmesine imkan tanırken aynı zamanda kişinin uslandırılmasını, toplum içinde sosyalleşmesini sağlamaktadır. Bunun da ötesinde suçluyu cezaevi gibi suç okulu olan bir ortamdan da kurtarmaktadır.Seçenek yaptırımlar hafif suçlarda başvurulan bir kurumdur. Toplumumuzda `tesadüfi suçlu' diye adlandırılan grup azımsanmayacak kadar fazladır. Şartlar gereği hayatında ilk defa suç işleyen birini cezaevi gibi bir ortama göndermek, ceza adaletine aykırıdır. Dolayısıyla bu gibi durumlarda başvurulacak yeni bir uygulama doğmuştur ki, bu da seçenek yaptırımlardır.Birçok ülkede uzun zamandır uygulanan bu kurum Türk Ceza Sistemi' ne yeni girmiş olmakla beraber, kurumun etkili bir şekilde uygulanması durumunda oldukça fayda sağlayıcı açıkça ortadadır. Günümüzde suç oranı oldukça artmıştır. Bu durum cezaevlerindeki kişi sayısının da artmasına neden olmuştur. İşte seçenek yaptırımlar, özellikle bu noktada etkili olarak hem devleti büyük bir külfetten kurtaracak hem de kişilerin daha kolay sosyalleşmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to examine the alternative sanctions to freedom restricting penalties which have been entered into the criminal system recently.The alternative sanctions allow personalization of the penalty, while they also ensure that the individual becomes well-behaved and socializes within the society. In addition t this, the guilty person is saved from the prison, which is a school of crime.The alternative sanctions are an institution applied for petty crime. The group named ?accidental offender? in our society constitutes a significant share to be considered. Sending an individual, committing his/her first crime due to the conditions, is contrary to the criminal justice. Therefore, a new practice is born for being applied in such cases, which is called the alternative sanction.This institution is applied in several countries for long years, but entered the Turkish Criminal System recently and it is clearly obvious that it can provide a great benefit if applied effectively. Today, the crime rate has increased significantly. This has also caused an increase in the number of the people in the prisons. These alternative sanctions will both be effective at this point, save the state for a great expense and will allow these people to socialize easily.