Heıtor Vılla-Lobos gitar konçertosu'nun müzikal analizi
Musical analysis of Heitor Villa-Lobos guitar concerto
- Tez No: 287774
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERDEM SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde Heitor Villa-Lobos'un Gitar ve Küçük Orkestra için yazdığı gitar konçertosu, armonik, melodik, ritmik ve formal olarak ele alınmış, ayrıca eserin orkestrasyonu da detaylı olarak incelenerek derinlemesine bir müzikal analiz gerçekleştirilmiştir. Önce Villa-Lobos'un yaşamı ve müzikal gelişim süreci, ardından bestecinin klasik gitara yönelişi ve dönemin en önemli gitar virtüözü Andrés Segovia ile yaşadığı etkileşim sonucu gitarın teknik ve repertuar anlamında gelişiminde oynadığı rol ele alınmıştır. Bu çerçevede yazdığı gitar eserlerinden kısaca bahsedilmiş, gezilerinin ve bunun sonucunda müzikal birikimine etki eden farklı kültür disiplinindeki eserlerin ve bestecilerin, ayrıca küçük yaşlardan itibaren çaldığı farklı enstrümanların eserlerine nasıl yansıdığı anlatılmıştır. Daha önce çok az bestecinin cesaret ettiği gitar konçertosu bestelemenin getirdiği zorluklardan ve Villa-Lobos'un bunlar için geliştirdiği çözümlerden de bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper includes a harmonic, melodic, rhythmic and formal analysis of Heitor Villo-Lobos?s Concerto for Guitar and small Orchestra, as well as a detailed examination of his orchestration. The paper prefaces with Villa-Lobos?s biography and his musical development, followed by his leaning towards the classical guitar, and his role in the improvement of classical guitar technique and repertory after being greatly influenced by Andrés Segovia, an important guitar virtuoso of the era. In this context, his guitar pieces were briefly summarized; the influence of his journeys, thus works and composers from various disciplines, on his musical background was explained, and the reflections of various musical instruments that he has experienced playing throughout his childhood on his works were described. Additionally, difficulties of composing a guitar concerto, a form which few composers had attempted before, and solutions Villa-Lobos have developed regarding these difficulties were discussed.