Temel konuları bağlamında mücâdele sûresi ve tefsiri
Commentary of the surah al-mujâdala in the context of general issues
- Tez No: 287773
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, Mücâdele sûresi üzerine yapılmış bir sûre tefsiri çalışmasıdır. Tez; çalışmanın konusu, amacı, metodunun, konuyla alakalı yapılmış olan çalışmaların değerlendirildiği bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, Mücâdele sûresinin ismi, nüzûl yeri ve tarihi, fazileti ve içeriği gibi sureyi tanıtıcı bilgilere yer verdik. İkinci bölümde âyet âyet sûreyi değerlendirdik. Kendisine has kimliği olan Mücâdele sûresinin genel ve özel hedeflerini üzerinde durarak sûrenin temel konularını belirlemeye çalıştık.Üçüncü bölümde ise, genel olarak sosyal hayattaki ilişkilerin ele alındığı sûrede Zıhâr ve hükmü, Allah'ın koyduğu sınırlar, Allah sevgisi olarak üç temel konu tespit ettik. Mücâdile, zıhârın hükmü ve keffâreti, hudûdullah ve necvâ, gibi tali konulara açıklık getirdik. Böylece Yahudi ve münafıkların Hz. Peygamler (sav) ile olan ilişkisi, Müslümanların birbirleriyle ve Hz. Peygamber (sav) ile olan ilişkisi, münafıkların Müslümanlarla olan ilişkisine değindik. Son olarak Allah ve Resulü'nü sevme ve onlarla dost olmanın ölçüsünün ne olduğu, hizbuşşeytan ve hizbullah konusuyla ilişkilendirdik.
Özet (Çeviri)
This thesis is a thematic exegesis of the Qur?an in the case of the Surah ?al-Mujâdala?. It contains introduction and there chapters. Introduction includes aims, method and overview of literature of thesis.In the first chapter, introductory information such as the name of Surah ?al-Mujâdala?, the reason and date of descent, and its virtue has been presented.In the second chapter, we evaluated the Surah, by regarding the coherence of verses in the Quran. We investigated the purposes of Surah, and took into account the coherence of Surah with itself and other Surahs.The surah was revealed in Madinah to a somewhat cosmopolitan community. There were Muslims, Pagans, Jews, and the Hypocrite. In this Surah, instructions have been given to the Muslims about the different problems that confronted them at that time. It provides information of the case of woman who pleaded with The Prophet and legal injunctions about Zihâr, and commands to the Muslim not to emulate the Jews.The thesis deals with certain subjects such as Zihar, Hudûdullah, Najwa, Hizbushaytan, Hizbullah and love of God, in the last chapter. It also evaluates the relationship amongst all belief groups who live in Madinah, at that time