Homeros Destanlarında kadın
Women in the Epics of Homeros
  1. Tez No: 147504
  2. Yazar: BAŞAK BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bilindiği üzere Homeros, Eskiçağ dünyasının en ünlü ozanıdır. Ona maledilen İlyada ve Odysseia adlı destanlar, günümüzde bile coşkuyla okunmaktadır. İlyada'da Troya Savaşları anlatılır. Troyalılar Anadolulu bir kavimdir. Troya Savaşları, tarihte Doğu ve Batı dünyalarım karşı karşıya getiren ilk büyük mücadeledir. Homeros'a göre bu savaşın çıkış nedeni, Sparta Kraliçesi Helena'mn Troya Kralı Priamos'un oğlu Aleksandros Paris tarafından kaçınlmasıdır. Aka beyleri, Mykenai Kralı Agamemnon'un liderliği altında Troya önlerine gelerek Troyalılara savaş ilân ederler. Troya Savaşları 'nm iki ünlü erkek kahramanı Akalı Akhilleus ile Troyalı Hektor'dur. Bu savaşın iki ünlü kadm kahramanı ise Sparta Kraliçesi Helena ile Hektor'un karısı Andromakhe'dir. Bu kadınlardan ilki Batı dünyasını, ikincisi ise Doğu dünyasını temsil etmektedir. Homeros, kadınların toplum içindeki rollerini destanlarında tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermektedir. Anahtar Kelimeler : Troya, Mykenai, Akhilleus, Agamemnon, Hektor, Priamos, Helena, Paris, Menelaos.
Özet (Çeviri)
As it is known, Homeros is the most famous poet of the Ancient World. Ilyada and Odysseia which belong to Homeros, are read in enthuasiasm at present. In Ilyada Trojan Wars are told. The Trojans are a people of Anatolia. Trojan Wars is the first great struggle between Eastern and Western worlds. According to Homeros, the reason of this war is a woman kidnapping event. Really. Aleksandros Paris who is the son of Priamos who is the king of Troy has kidnapped Helena who is ihe queen of Sparta which is a city of Greece. The kings of Achaeans whose leader was Agamemnon who is the king of the city Mykenai arrived in the costs of Troy and fought with Trojans. Two famous men heros of Trojan Wars are Akhilleus who is an Achaean king and Hektor who is the son of Troy king. Two famous women of this war are Helena Who is the queen of Sparta and Andromakhe who is wife of Hektor. Homeros tells everything about women in his epics. Key Words : Troy, Mykenai, Achilleus, Agamemnon, Hector, Priamos, Helena, Paris, Menelaos.