Skepsis antik kenti
Skepsis antique city
- Tez No: 42431
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ÖZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Antik kaynaklarda Skepsis olarak adı geçen şehir Çanakkale ili, Bayramiç ilçesi, Kurşunlu Tepede yer almaktadır. Şehir teraslar halinde Skamandrios/Kara Menderes vadisine doğru iner. Kente ait kalıntıların çok az kısmı kurşunlu tepede görülmekte, ayakta bir yapı kalıntısına rastlanmamaktadır. Bayramiç kurulurken kurşunlu tepedeki antik kentin kalıntıları sökülerek binaların yapımında kullanılmıştır.Antik kaynaklara göre Skepsis antik kenti iki kez yerleşim göstermiştir. Şehrin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak kaynaklarda Troia kralı Priamos'un soyundan gelen iki sülalenin hüküm sürdüğünden ve daha sonra şehrin oligarşi ile yönetildiğinden bahsedilir. Adı geçen bu iki sülale Aineias ve Hektor'un oğulları Askanios ve Skamandrios'un soyundandır.Kentin ilk yeri Palaiskepsis Bayramiç'in 18 km doğusunda ve Evciler köyünün güneybatısındaydı. Kent sonradan Kurşunlu köyünün bulunduğu yere taşındı. MÖ.5.yy'dan itibaren şehir ile ilgili bilgileri antik kaynaklardan ve arkeolojik buluntulardan net olarak elde edebiliyoruz. MÖ.5.yy'da Pers hakimiyetinde olan şehir, Mania adlı bir yöneticinin elindeydi. MÖ.4.yy'da Derkylidas tarafından yönetilirken Pers hakimiyeti kalkmış ve demokrasi ile yönetilmişti. MÖ.3.yy'da şehir halkı Aleksandria Troas'a nakledildi. Daha sonra Lysimachos'un izniyle geri döndüler. MÖ.2.yy'da Bergama hakimiyetine giren Şehir, Roma ve Bizans döneminde de Önemli bir merkez olarak yaşamını devam ettirmiştir. Roma döneminde bağımsız para basabilen şehirlerarasındadır. Bizans döneminde piskoposluk merkezi olmuştur. Arkeolojik buluntular bunu ispatlamaktadır.Şehrin bugüne kadar kazısı yapılmamış ancak 18.yy ve 19.yy araştırmacıları tarafından araştırılmıştır. 1989 yılında Bayramiç'te baraj yapımı gündeme gelince; şehrin bir kısmının da baraj gölü sahasında kalması nedeniyle Çanakkale Arkeoloji Müzesi tarafından 1993 ve 1995 yıllarında kurtarma kazıları yapılmıştır.Bu çalışmada Skepsis Antik Kenti'nin tarihi cografyası ve araştırma tarihi açıklanmakta, kazılardan ele geçen buluntular ve belgeler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In antique sources, the city which is mentioned as Skepsis was situated on Kurşunlu Hill, in Bayramiçi town of the city Çanakkale. The city was built as terraces from the hill to the outskirt towards the valley Skamandrious/Menderes.Few remains which belong to the city are seen on the hill and only a standing remain of a building is noticed. While Bayramiçi Town was being built, the remains of the antique city were removed and used to build the houses in the town. According to antique sources, the city Skepsis was settled twice. The foundation date of the city is unknown. Nevertheless, in the sources, it is stated that two progenies from the Troia King Priamos' generation, ruled and then the city was ruled under oligarchies.The mentioned progenies were from the generation of Askanios ve Skamandrios, the sons of Aineias ve Hektor. The first settlement of the city was in the southwest of Evciler Village and in the east of Bayramiçi Town.The city was then moved to the place where Kurşunlu Village is situated. After BC 5th century, we can obtain the information clearly from the antique sources and archaeological findings. The city which was under Persian domination in 5th century BC was ruled by Mania. In 4th BC century, While it was being ruled by Derkylidas, it was taken into Persian Domination and was ruled under democracy. In 3rd century BC, the people of the city were moved to Aleksandria Troas. After, they came back with the permission of Lysimachos. In 2nd century BC, the city was under Pergamon rule and it continued being an important center during Roman and Byzantine Era. It was among cities which could mint money independently. It became the center for bishopric. Archaeological findings approve of this theory. The excavation of the city has not been fulfilled but researchers of 18th and 19th went in search of information about it. In 1989, when a dam project was put on the agenda, saving excavations were carried out by Çanakkale Archaeological Museum between 1993-1995 since some part of the antique city was in the dam project area.In this study, historical geography of Skepsis Antique City and research chronology are explained and the findings and documents which were obtained through the excavations were presented.