İstanbul işletmesi ormanlarında açma ve yerleşme suçları
  1. Tez No: 28779
  2. Yazar: İLHAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TORUL MOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
-49^- ÖZET Istanbul Orman işletmesindeki“Açma ve Yerleşme”suçları adlı bu çalışma Orman Entomoloji ve Koruma Anabilim Dalı'ndaki Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu tez altı bölümden oluşmaktadır,, Birinci bölümde konuya giriş yapılmış ve konunun önemi açıklanmıştır. ikinci bölümde işletme Müdürlüğü' nün kuruluş ve tanıtımı yapılmıştır. işletme Müdürlüğü 1951 'de kurulmuştur. Amacı ve görevi yeni ormanlar kurmak, mevcut ormanları ıslah etmek ve verimliliklerini artırmak, ihtiyaç duyulan odun hammaddesine cevap vermektir. işletme Müdürlüğü“”ne bağlı dört bölge şefliği, bir ağaçlandırma şefliği ve birde orman içi dinlenme alanları şefliği olmak üzere altı birimdir. İşletmenin genel alanı 84065 ha. 'dır. Ormanlık alanı 3553Î ha.' açıklık sabası ise 48534 ha. 'dır. işletme Müdürü- lügü sınırları içerisinde Marmara ve Batı Karadeniz iklimi etkisi görülmektedir. Jeolojik durumu ise mıntıkanın temelini paleozoik taşlar teşkil etmekte ve ayrıca neojen kuayter ve eoruptif taşlardan ibarettir. Bitki ve orman toplulukları ise, ormanlar genelde yapraklı türlerden oluşmaktadır. (Saplı Meşe, Sapsız Meşe, fcayın, Öürgen vb.) Fakat yapraklı türlerin aralarına Karaçam, Kızıl cam, Fıstıkçamı gibi ibreli türlerde çeşitli tarihlerde ağaçlandırma yapılarak yöredeki ağaç türleri arasına karıştırılmıştır. üçüncü bölümde halk-orman ilişkileri anlatılmıştır. Orman içi ve kenarında 28 adet köy bulunmaktadır. Orman köylüsü ormandan yapacak yakacak odun ve regreasyon alanı olarak faydalanmaktadır. Dördüncü bölümde konu işlenirken kullanılan materyal ve metod belirlenmiştir. Çalışmalar ilkönce arşiv araştırması şeklinde olmuş, daha sonra arazi üzerinde incelemelerde bulunulmuş, konu İle ilgili arazide fotoğraflar çekİmiştir " İstanbul İşletmesinin açma ve yerleşme suçlarının bölgelere ve yıllara göre dağılımını ayrıca yıllık toplamları tablo ve grafikle gösterilmiştir.-50- Beş-inci bölümde bulgular en son şekliyle incelenmiştir. Istanbul îşletmesindeki açma ve. yerleşme suçları 19SÖ~İ991 yılları itibariyle incelenerek son 12 yıl içerisinde 214 adet açma suçu, 260 adet yerleşme suçu işlendiği görülmüştür» Bu 214 adet açma suçuna karşılık toplam 124169 ms alana tecavüz edilmiştir» 269 adet yerleşme suçuna karşılık ise toplam 61958 m^ alanda yerleşim olmuştur. Altıncı bölümde açma ve yerleşme suçlarının istanbul ve genelinde nedenleri ve çareleri üzerinde tartışma ve teklifler doğrultusunda konuya açıklık getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
-51- BOMMARY This thesis deals with crimes of“opening and setting”in the areas controlled by the Istanbul forests Admistration and it has been prepared as o ph. D. thes in the deparment of forest entomology and preservation. ît consists of six parts. The first part is an introduction that emphasises the impor tance of the subject. The second part describes the faundation and activities of the forest administration. The administ ration has been founded in 1951. Its purpose is to create new forests rehabilitate the ones that already exist and increase their productivity and to provide wood as a raw material. The institition consists of six units. Four local organi sations a unit of orborisation and a unit of recreation. The whole area of the instrUtion is 84065 ha. The area that consists of forests is 35531 ha. The open area consists of 48534 ha. The climate of the area, is that of the t'lar-mars. and west Black Sea region. The area geologically consists of palleosoic stones and neogenous quay ter and eroptive stones. The forests generally consists of leavy species and conifer species. They &re Q. robur, Q. petrea, Fagus, Carpinus and P. nigra, P. brutia, P. pinea. The third section deals with the relationship between people and forests. There are 28 villages inside 'it and art the edge of the forests the villager, are using the forests as a source of wood and as a recraation area. The fourth section deals with the material and method of the study. Initially the study was done by going through archives. Land examinations were condicted afterword and photographs dealing wxth the subject mater were obtained. The distrubution of“opening and settling”crimes during the years and various areas have been depicted on tables and graphic material.-52- The documents has been thoroughtly examined in the fifth section 214 opening crimes and 260 settling crimes have been performed in the period of 1980 to 1991. An area of 124169 m2 were violated during this 214 opening crimes 269 settling crimes resulted in settling in an area of 61958 ms. The sixth section examines the reasons underlying opening and settling crimes in the area of Istanbul and discusses the possible solutions»