Orman bilgi sistemi
  1. Tez No: 28780
  2. Yazar: O. YALÇIN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ERDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
V.ÖZET Orman arazisinin işletmesi için çok çeşitli mekansal bilgilere ihtiyaç vardır. Bu bilgiler sadece orman bitki örtüsüyle değil, aynı zamanda ormancılık çalışmalarını plânlarken ve uygularken gözönünde bulundurulması gereken çok geniş tabii ve suni özellikleri ede ilgilidir. Bu nedenle orman işletmesinin desteklenmesi için Orman Bilgi Sistemi'nin kullanımı önemlidir. Haritaların üretilmesi, araziyle ilgili bilgilerin doğru tesbiti ve işletme programlarının hazırlanması orman işletmesinin önemli görevlerindendir. Bu görevlerin bugünkü çalışma yöntemleriyle yapılması, yorucu, zaman alıcı ve pahalı olmaktadır. Oysa orman işletmeleri, Orman Bilgi Sistemlinden yararlanarak ihtiyaçları olan çok geniş mekansal bilgiyi kolay ve çabukça depolayabilir ve güncelleştirerek çalıştırabilirler. Ayrıca Orman Bilgi Sistemi ile orman işletmesi planlamasını desteklemedeki karmaşık mekansal analiz ve model çalışmaları gerçekleştirilebilir. Bu çalışmanın GİRİŞ bölümünde j ormancılık sektörünün konu ile ilgisi açıklanmıştır. MATERYAL VE METOD bölümünde ise, konunun genel tanıtımı Coğrafi Bilgi Sistemleri adı altında yapılmıştır, BULGULAR bölümünde, bugüne kadar yapılan ormancılık çalışmaları verilmeye çalışılmış, Orman Bilgi Sistemi'nin bu çalışmalara ne gibi katkılarda bulunacağı, kısa örnekler de verilerek konunun önemi vurgulanmıştır. TARTIŞMA VE SONUÇ bölümünde; konunun ormancılık için önemi kısaca vurgulanmış ve bu konuda neler yapılması gerektiği açıklanmıştır. -52-
Özet (Çeviri)
FOREST INFORMATION SYSTEM SUMMARY In order to exploit forest lands alot of spatial informa tion is needed. These informations are not only related to vegetation, but at the same time is related to natural or ar- tifical par tic ular it ie in planning and impementing forest works. For this reason in order to assist the forest manage- mant Forest Information System use is necessary. Producing of maps, correct determination of information related to the land and preparation of the managemant programs are important tasks of the forest managemant. Execution of these tasks with todays work methods are, tiring, time and expensive. But fo rest managemants by using large Forest Information System can store easily and rapidly the large space data which they need and it operate by renewing. Further complex spatial analysis and model works can be realized in assisting the planning of forest management with Forest Information System. In one part of this study, the relation with the forest sector has been explained. While in the material and method part the general intro duction of the subject was made under the title Geographic Information Systems. In the part of findigs it was attempted to state the fo rest works until today and by giving short examples it was shown how, the Forest Information System can contribute to these works, and the importance of the subject was under li ned. On the part of discussion and result, the importance of the subject in view of forestry was underlined and what should be done on this subject was explained. -33-