Ebû'l Kelâm Azâd ve El-Hilâl gazetesi çerçevesinde Türkiye ve Türkler
Turkey and Turks according to Abul Kalam Azad and Al-Hilal newspaper
  1. Tez No: 287794
  2. Yazar: ZEKAİ KARDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. HALİL TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Eastern Linguistics and Literature, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
13 Temmuz 1912 yılında Ebû'l Kelâm Âzâd tarafından çıkarılmaya başlanan el-Hilâl gazetesi içerisinde yayınlanan Türkiye ve Türkler ile ilgili haberler bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Gazete'de yayınlanan bu haberler Türkiye ? Hindistan/Pakistan ilişkileri açısından önem teşkil etmektedir.Üç bölümden oluşan bu çalışmada Ebû'l Kelâm Âzâd'ın hayatı ve düşünceleri hakkında bilgi verildikten sonra o döneme kadar olan süre içerisindeki Urduca basın hakkında bilgiler verilmiştir. Osmanlı-Hindistan ilişkilerinin başlangıcından Halifeliğin kaldırılmasına kadar geçen süre içerisinde yaşanan belirli siyasi olaylar ve bu olaylar çerçevesinde Türkiye ve Hindistan arasındaki ilişkiler ele alınmıştır.Çalışmamızın esasını teşkil eden bölümde ise el-Hilâl gazetesinde Türkler ile ilgili olarak yayınlanan haberlerin Urduca ve Türkçe özetleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the news about Turkey and Turks which published in Al-Hilal ? The newspaper which had been started in 13 July 1912 bu Abul Kalam Azad. So called these news have importance in terms of Turkey ? India/Pakistan relations.This work consists of three section including information about life and thoughts of Abul Kalam Azad and development of Urdu press untill that time. Also in the period that starts from the begining of Ottoman-Indian relations until the removal of Caliphate, occuring major political events and relations between Turkey and India have been discussed.The core of our work, being the last section, abstracts of news published in Al-Hilal about Turkey and Turks have been given as a news index.