Avrupa Birliği' nin azınlık yaklaşımı ve Romanlar
The approach of the european union to minority and the Roma
  1. Tez No: 287798
  2. Yazar: TÜLİN YANIKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZ ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada günümüzde özel bir önem atfedilen ve yadsınamaz bir gerçekliğe dönüşen azınlık kavramının hukuksal metinlerdeki yerinden ve Avrupa Birliği'nin bu olguya yaklaşımından hareketle Roman azınlığın durumu ele alınmaktadır. Birlik, azınlıkların korunması ve onlara saygı gösterilmesi ilkesinin karşılığını aday ülkelerden beklerken; bu ilkenin gereğinin Üye Devletler tarafından ne derece yerine getirildiği sorgulanmaktadır. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda, Avrupa'daki en geniş nüfusa sahip olan Roman toplulukların, aynı zamanda ayrımcılığa en çok maruz kalan azınlık grubunu oluşturduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, concept of minority, which is attached special importance and can not be denied in today?s world, in different laws will be discussed. The study will focus on Roma minority with considering viewpoint of EU on minority rights. EU expects from candidate countries to guarantee minority rights and respect those pinciples as well as observes level of application in mentioned countries. By evaluating obtained datas, it can be said that Roma, whose population is the most crowded in Europe, suffer from discrimination.